Doğu Akdeniz bölgesinde modern muz seralarının yapısal yönden incelenmesi
Structural investigation of modern bannas greenhouse established in Eastern Mediterranean region
- Tez No: 708736
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Doğu Akdeniz Bölgesindeki 3 ilde (Hatay, Adana ve Mersin) son on yıl içerisinde kurulan ve kapalı alanda muz üretimi yapan toplam 84 muz üretici sera işletmelerinde incelemelerde bulunulmuştur. Muz üreticileri ile yapılan anket çalışmasında tespit edilen bulgular doğrultusunda Muz Serası İşletme Sahiplerinin Özellikleri, Muz Serası İşletmelerinin Genel Özellikleri, Muz Seralarının Yapısal ve Teknik Özellikleri, Yetiştirilen Muz Bitkisinin Genel Özellikleri, modern muz seralarının özellikleri, muzdan önce yetiştirilen ürünle kıyaslama ve ekonomik yönleri birebir yapılan anketlerle araştırılmıştır. Bu çalışmada elde edilen anket sonuçları SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, muz sera işletmelerinin % 94 gibi büyük bir oranını aile işletmenleri oluştururken geriye kalan % 6'lık kısmı ise büyük işletmelerden meydana gelmekte olduğu ve işletmelerin yaşının % 85.7 oranında on yaşın altında olduğu anket sonuçları ile tespit edilmiştir. Muz seralarının kuruluş aşamaları incelendiğinde çoğu seranın kuruluşunda (%87.38) kredi veya kredi +öz kaynak kullanıldığı, geriye kalan (% 22.62) işletmelerin öz kaynak kullanılarak kurulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 84 banana producer greenhouse enterprises established in the last ten years in 3 provinces in the Eastern Mediterranean Region (Hatay, Adana and Mersin) and producing indoor bananas were examined. In line with the findings of the survey conducted with banana producers Characteristics of Banana Greenhouse Business Owners General Characteristics of Banana Greenhouse Operations, Structural and Technical Properties of Banana Greenhouses, General Characteristics of the Banana Plant Grown, features of modern banana greenhouses, Comparison with the product grown before the banana and its economic aspects were investigated with one-to-one surveys. The survey results obtained in this study were analyzed using the SPSS program. According to the research findings, it is seen that 94% of the banana greenhouse businesses are family businesses, while the remaining 6% are large businesses. And It has been determined by the survey results that 85.7% of the enterprises are under the age of ten. When the establishment stages of banana greenhouses are examined. It was determined that most of the greenhouses (87.38%) used credit or credit + equity, the remaining (22.62%) businesses were established using equity.