Tango ve W. Murcott mandarin çeşidi meyvelerinin muhafaza performanslarının belirlenmesi
Determination of the storage performances of Tango and W. Murcott mandarin variety fruit
  1. Tez No: 708820
  2. Yazar: EYÜP GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma Tango ve W. Murcott mandarin çeşidi meyvelerinin muhafaza koşullarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Tango ve W. Murcott mandarinleri 4 ve 6oC sıcaklıklarda ve % 85-90 nem içeren soğuk hava depolarında her uygulama 3 yinelemeli ve her yinelemede 6 meyve olacak şekilde 3 ay süre ile muhafaza edilmiştir. Ayrıca meyveler muhafaza öncesi ve sonrası 7 gün 20οC'de %65 oransal nem koşullarında raf ömrü için bekletilmiştir. Muhafaza süresince her 15 günde bir, 7 gün rafta bekletilen meyvelerin ağırlık kayıpları (%), meyve kabuk renk değişimi (L*, a*, b*, c*, ho), usare miktarı (%), titre edilebilir asitlik miktarı (%), suda çözünür toplam kuru madde miktarı (%), meyve suyu pH'ı, C vitamini (L-Askorbik asit), toplam fenolik madde (mg gallikasit/L) içeriği, karotenoid içeriği, antioksidant aktivitesi (%), bireysel şeker (%), organik asit (ppm) ve çürüme (%) değerleri gibi fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak Tango ve W. murcott çeşitleri için 6 oC de 3 ay muhafaza edilmesinin daha uygun olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the storage conditions of Tango and W. Murcott mandarin fruits. Tango and W. Murcott mandarins were stored at 4 and 6 °C with 85–90% humidity in cold storage for 3 months, with 3 replications of each application and 6 fruits in each replication. In addition, the fruits were kept for shelf life at 65% relative humidity at 20°C for 7 days before and after storage. Physical and chemical analyzes such as, weight loss (%), fruit skin color change (L*, a*, b*, c*, ho), fruit juice amount (%), titratable acidity amount ( %), total water-soluble solid content (%), juice pH, vitamin C (L-Ascorbic acid), total phenolic substance (mg gallic acid/L) content, carotenoid content, antioxidant activity (%), individual sugar ( %), organic acid (ppm) and decay (%) values were calculated. As a result, it was determined that for Tango and W. Murcott varieties, it would be more appropriate to store them at 6 oC for 3 months.