Doku düzenleyici maddelerin candida üremesi üzerine olan etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
- Tez No: 70883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Araştırmada, Visco-gel, Coe-comfort, Fixo-Gei ve Kerr Fitt doku düzenleyici maddelerin jelleşmeleri tamamlandıktan sonraki 1., 2., 6., 12. ve 24. saat, 7. ve 14. günde sertlikleri karşılaştırılmış, 7. ve 14. günlerde palatinal mukozada oluşturdukları mantar kolonizasyonu incelenmiştir. Bu arnaçla, doku düzenleyici madde örneklerine in vitro Shore sertlik testi uygulanmış, in vivo çalışma için seçilen 80 hastanın üst tam protezleri içine materyaller yerleştirilerek 7. ve 14. günlerde palatinal mukozadan alınan örneklerde üreyen mantar kolonileri sayılmıştır. Yapılan klinik ve laboratuvar ölçümleri sonucunda, incelenen tüm materyallerin sertliğinin zamanla arttığı, 14 günlük bekletme süresi sonunda en düşük sertlik değerinin Coe-comfort ve Kerr Fitt materyallerine ait olduğu gözlenmiş, bu iki maddenin sertlik ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamsız (p>0.05) olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study, the hardness of tissue conditioner materials, Visco-gel, Coe- comfort, FixQ-Gei and Kerr Fitt were compared at 1, 2, 6, 12, 24 hours and at days 7 and 14 foilowing geiation. For testing the hardness an in vitro Shore hardness test was applied to the samples. And the resulting fungal colonization on palatal mucosa were investigated. The tissue conditioners were placed on inside surface of the upper total dentures of 80 patients. The number of yeast colonies grown from the samples taken from palatal mucosa were counted at days 7 and 14. The clinical and laboratory results showed that the hardness of ali tissue conditioners tested in the study increased with time. After 14 days, Coe-comfort and Kerr Fitt showed a minimum hardness value; the difference in hardness after 14 days between Coe-comfort and Kerr Fitt was not found to be statistically significant (p>0.05).