Bitkisel boyalarla (kökboya, cehri, çivit otu, fındıkkabuğu) boyanan alaca ve şile bezinin giysi tasarımında kullanılması
Use of pied and şile cloth dyed with vegetable dyes (root paint, buckthorn, indigo, hazelnut shell) in clothing design
  1. Tez No: 708873
  2. Yazar: MEVLÜT OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER NURGÜL BEGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Doğal boyalarla boyanan pamuklu el dokuması kumaşların tekstil yüzeylerine uygulanmasıdır. Bu uygulamalar esnasında giysilerin günlük hayatta kullanım nitelikleri, malzemeye ulaşılma kolaylığı, insan sağlığına uygunluğu göz önünde bulundurulmuştur. Aynı zamanda boyanan kumaşların giyim kuşam alanında kullanımına yönelik araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışmada boyaması yapılan pamuklu kumaşlar ( şile bezi, alaca dokuma ) ışık haslığı, yıkanma, kuru ve yaş sürtmeye derecesi ve ph karşı renk haslığı testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Cehri (Rhamnus tinctoria), çivit otu (Isatis tinctoria), fındık (Corylus avellana), kök boya (rubia tinctorum) bitkileri kullanılarak elde edilen boyalar ile yapılan boyamalar sonucunda, kumaşların ışık, ph, yıkama ve sürtme renk haslıklarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Boyanan kumaşlardan tasarlanan gömlekler 2 erkek ve 3 kadın canlı model üzerinde gösterilmiştir. Tasarımın güncel olarak yorumlanması, modaya uygunluğu ve genç kuşakların dikkatini çekerek kullanılabilir olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is the practice of cotton hand-woven fabrics dyed with natural dyes on textile surfaces. During these practice, the daily use qualities of the surfaces, the ease of access to the material, and their suitability for human health were taken into consideration. At the same time, researches were carried out on the use of dyed fabrics in the field of clothing. In the researches, the dyed cotton fabrics (sile cloth, calico woven) were tested for light fastness, washing, dry and wet rubbing degree, and color fastness to pH. According to the findings; As a result of dyeing with dyes obtained using buckthorn (Rhamnus tinctoria), indigo (Isatis tinctoria), hazelnut (Corylus avellana), root dye (rubia tinctorum) plants, it was determined that the fabrics had high color fastness to light, pH, washing and rubbing. Shirts designed from dyed fabrics are shown on 2 men's and 3 women's live models. It is aimed to interpret the design in an up-to-date fashion, to be usable by attracting the attention of the younger generations.