Deneysel olarak %5.25'lik Sodyumhipoklorit'in dokularda etkisinin histopatolojik incelenmesi
  1. Tez No: 70889
  2. Yazar: CÜNEYT BOSNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET HARPUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Kök kanallarının kemomekanik preparasyonunda irrigasyon solüsyonlarının büyük önemi vardır. Kemomekanik preparasyon esnasında uygun irrigasyon solüsyonunun kullanılması büyük önem taşımaktadır. NaOCI solüsyonu, endodontik tedaviler sırasında yaygın olarak kullanılan bir kanal irrigandır. Periapikal dokular üzerine bir irrigasyon maddesinin etkilerini incelemek amacıyla yaptığımız çalışmada, % 5.25'lik NaOCI maddesini kullandık. Üç adet erkek köpeğin alt çene azı dişlerine kanal tedavisi yapıldı. Sol çeneler kontrol grubu olarak kullanıldı. Sağ çenede kanal tedavisinden önce 5mg. %5.25'lik NaOCI apekslerden taşırıldı. Sonuç olarak kontrol grubunda hiçbir histopatolojik değişime rastlanmazken, bir hafta, bir ay ve üç aylık dönemlerde NaOCI kullanılan gruplarda bir haftalık örneklerde akut iltihabı cevabın görüldüğü, bir aylık ve üç aylık örneklerde ise enflamasyonun gerileyerek yerini fibrotik aktivasyona bıraktığı saptanmıştır. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY A study was performed to investigate the efficiency of 5.25 % NaOCI an endodontic irrigant solution, on the periapical tissues. In this study, mandibular molars of three male, for 4 -year old dog was used. The effects of injection of 5.25 % NaOCI into the periapical tissues, during irrigation of the right mandibular molars root canals are evaluated. In the root canal treatment, the left mandibular teeth of dogs were used as the control group. Before the root canal treatment of the right mandibular teeth, 5mg. of 5.25 % NaOCI was extruded apically on purpose. In conclusion, no histological changes were observed in the control group. However, the group in which NaOCI was used as an irrigant, acut inflammatory reactions were observed in the one week specimens and in one and three month specimens, fibrotic activation was observed instead of decreased inflammation Results showed that 5.25 % of NaOCI solution significantly increased the inflammatory reactions in periapical tissues after its injection beyond root apex. 47