İnsanda temporomandibular eklemin embriyolojik gelişiminin bilgisayarda üç boyutlu rekonstrüksiyon yöntemi ile incelenmesi
Computerized three dimensional evaluation of the embriyologic develpment of the human temporomandibular joint
  1. Tez No: 70890
  2. Yazar: MEHTAP KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT ÖĞÜTCEN TOLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET İNSANDA TEMPOROMANDIBULAR EKLEMİN EMBRİYOLO.IİK GELİŞİMİNİN BİLGİSAYARDA ÜÇ BOYUTLU REKONSTRÜKSİYON YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ Mehtap KESKİN, Doktora Teri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Kasım 1998 Bu çalışmada temporomandibular ekiem (IMF,) bölgesi ve çevresindeki yapıların embriyolojik gelişimleri bilgisayardan üç boyutlu rekonstrüksiyon yöntemi ile incelenmiştir. Bu bölgede oluşan ilk sinirsel yapının ganglion trigeminale olduğu ve 5. haftada oluştuğu görülmüştür. Bu yapının çiğneme kaslarının gelişimine öncülük ettiği gözlenmiştir. 6-7. haftalarda ilk oluşan çiğneme kas taslağının musculus (m.) temporalis olduğu görülmüştür. Bu taslaktaki mezenkimal hücrelerin değişik yönlere hareket ederek m. pterygoideus lateralis, m. pterygoideus mediaiis ve m. massetericusu oluşturduğu belirlenmiştir. M. massetericusun proc. coronoideus mezenkimine yakın olan liflerinin m. temporalisin lideriyle devamlılık gösterdiği görülmüştür. TMF'nin gelişiminden temporal ve proc. condyiaris mezenkimlerinin sorumlu olduğu düşünülmüştür. Her iki mezenkim arasında meydana gelen yarıkların ait ve üst eklem boşluklarını oluşturduğu belirlenmiştir. Alt eklem boşluğunun ilk belirtisi 10. haftada görülmüştür. Daha sonra 11-12. haftalarda ise üst eklem boşluğunun ilk belirtisi görülmüştür. Alt ve üst TMF. boşlukları arasındaki mezenkimal hücrelerin farklılaşması ile TMF. diskinin oluştuğu gözlenmiştir. TMF, diskinin m. pterygoideus lateraiisle ilişkili olduğu ve proc. condylarise şapka tarzında yapışıklık gösterdiği gözlenmiştir. Tüm eklem yapılarının 14. haftada erişkin halini aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTERIZED THREE DIMENSIONAL EVALUATION OF THE EMBRYOLOGIC DEVELOPMENT OF THE HUMAN TEMPOROMANDIBULAR JOINT Mehtap KESKİN, Ph. I). Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, November 1998 In this study, the development of human embryonic temporomandibular joint (TMJ) and surrounding structures was investigated with computerized three dimensional recoastructions. initially, neural structures developed as ganglion trigeminale at 5 weeks. This structure together with it's mandibular branch guided the developing masticatory muscles. First occuring masticatory muscle tissue was future musculus (m.) temporalis at 6 to 7 weeks. It was found that the myofibrils of the m. temporalis migrated various regions to form the m. temporalis, m. pterygoideus lateralis, m. pterygoideus medialis and m. massetericus. The mesenchymes of the temporal component and proc. condylaris were responsible for the development of the TMJ. Clefts occured between both mesenchymes giving rise to the formation of upper and lower TMJ cavities. The fist sign of the lower TMJ cavity was seen at 10 weeks, then it was fully formed at 11 to 12 weeks. The fist sign of the upper TMJ cavity was completely formed at 14 weeks. The TMJ disc was formed by mesencymal differentiation between the upper and lower. The TMJ disc was in contact with m. pterygoideus lateralis. The condyle was confined by the disc. All the TMJ structures and masticatory muscles assumed their adult shapes in the 14 th week.