İmren Aykut'un hayatı ve siyasi faaliyetleri
Life and political activities of İmren Aykut
  1. Tez No: 708891
  2. Yazar: LETAFET İLKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRBÜZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Tarih, Biography, Political Science, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
14 Aralık 1941 tarihinde Adana'da dünyaya gelen İmren Aykut, ilkokulu Adana'nın Bahçe İlçesi'ndeki Atatürk İlkokulu'nda, ortaokul ve liseyi Adana Kız Lisesi'nde yatılı olarak okumuştur. Kız lisesinden mezun olduktan sonra eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden 1964 yılında mezun olmuş ve 1964-1981 yılları arasında çeşitli sendikalarda toplu sözleşme müdürlüğü, endüstriyel ilişkiler uzmanlığı ve genel sekreterlik görevinde bulunmuştur. 15 Ekim 1981 tarihinde Milli Güvenlik Konseyi kontenjanından Danışma Meclisi üyeliğine seçilen İmren Aykut, 6 Kasım 1983 seçimleri sonucu Milliyetçi Demokrasi Partisi'nin İstanbul adayı olarak TBMM'ye girmiştir. Böylece siyasi kariyerine Milliyetçi Demokrasi Partisi ile adım atan İmren Aykut, bu partinin kendisini feshetmesi üzerine Anavatan Partisi'ne geçmiştir. İmren Aykut, 1987 yılında kurulan II. Turgut Özal Kabinesi'nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine atanarak ülke tarihinde seçimle işbaşına gelen ilk kadın bakan unvanını almıştır. 1988 senesinde dönemin en iyi iktisatçısı seçilerek“Altın Karınca Ödülünün”sahibi olmuştur. 1989 yılı Yıldırım Akbulut Kabinesi'nde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirilmiştir. 1990 tarihinde İngiltere merkezli Dünyanın En Başarılı Kadınları Vakfı'nın kurucu üyesi olmuştur. 1991 yılında I. Mesut Yılmaz Kabinesi'nde hükümet sözcülüğü ve devlet bakanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1994'te Dünya Kadın Kulüpleri tarafından“Asrın En Başarılı 100 Kadını”arasında gösterilmiştir. 1996 yılında II. Mesut Yılmaz Hükümeti'nde Devlet Bakanı ve 1997 yılında III. Mesut Yılmaz Hükümeti'nde ise ilk kadın Çevre Bakanı olarak görev yapmıştır. 1999'a kadar TBMM'de çeşitli görevlerde bulunan İmren Aykut bu tarihten sonra siyasi yaşamına son vermiş ve kendisini hayır işlerine adamıştır. Çalışmamızda, parlamento içerisinden atanan ilk kadın bakan olan İmren Aykut'un hayatı ve siyasi faaliyetleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
İmren Aykut was born in Adana on the 14th of December in 1941. She attended primary school at Atatürk Primary School. She also attended to secondary and highschool in Adana. After graduating from highschool, she continued her education at Istanbul University Faculty of Economics. She graduated from the Faculty of Economics of Istanbul University in 1964 and worked as a collective bargaining manager, industrial relations specialist and general secretary in various unions between 1964 and 1981. Imren Aykut, who was elected as a member of the Consultative Assembly from the National Security Councilquota on October 15, 1981, entered the Grand National Assembly of Turkey as the Istanbul candidate of the Nationalist Democracy Party as a result of the elections on November 6, 1983. Thus, İmren Aykut, who started her political career with the Nationalist Democracy Party, moved to the Motherland Party after this party dissolved. In 1987, she was appointed as the Minister of Laborand Social Security in the second Turgut Özal Cabinet and became the first selected woman minister in the history of the country. In 1988, she was selected as the economist of the year and received the“Golden Ant Award”. In 1989, she was appointed as the Minister of Laborand Social Security in the Yıldırım Akbulut Cabinet. She became a founding member of the UK-based World's Most Successful Women Foundation in 1990. In 1991, she served as government speaker and state minister in the first Mesut Yılmaz Cabinet. She was shown among the“100 Most Successful Women of the Century”by the World Women's Clubs in 1994. She worked as a State Minister in the second Mesut Yılmaz Government in 1996 and as the first woman Minister of Environment in the third Mesut Yılmaz Government in 1997. Imren Aykut, who held various positions in the Grand National Assenbly of Turkey until 1999, ended her political life after this date and devoted herself to charity work. In our study, the life and political activities of İmren Aykut, the first woman minister appointed from with in the parliament, will be discussed in the light of information obtained from her, periodicals and the Turkish Grand National Assenbly Record Journal.