Tüketici hukuku çerçevesinde taşınmaz satışında ayıptan doğan sorumluluk
Liability from defect in the sale of immovabie property in the framework of consumer law
  1. Tez No: 709029
  2. Yazar: EMRE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmamızda taşınmaz satış sözleşmelerinde satıcının ayıptan doğan sorumluluğu, Tüketici Hukuku çerçevesinde değerlendirilmiştir. Satış sözleşmeleri ile ilgili genel düzenlemeler Borçlar Kanunu'nda yer almaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da ise, bir tarafın tüketici olduğu sözleşmelere özgü düzenlemeler bulunmaktadır. Bu sebeple Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun birlikte değerlendirilmelidir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un amacı tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumak, zararlarını tazmin etmek ve tüketicilerin aydınlanıp bilinçlenmesini sağlamaktır. Yasa koyucu, tüketicilerin satıcılar ve hizmet sağlayıcılar karşısında zayıf bir konumda olduğunu düşünerek, tüketicilerin korunması adına özel bir kanun düzenlemiştir. Taşınmaz satış sözleşmeleri, konusu gereği hem ekonomik hem de sosyal açıdan büyük bir öneme sahiptir. Çoğu zaman bu sözleşmeler akdedilirken, tüketiciler, satıcılar karşısında haksız ve ölçüsüz sözleşme şartlarını kabul etmek zorunda kalmaktadır. Bu yüzden tüketiciler hem ekonomik olarak zarara uğramakta hem de sosyal olarak sözleşme akdederken hedeflediği amaca ulaşamamaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da, bu şekilde zarara uğrayan tüketicilerin zararının giderilmesi için özel düzenlemeler ihtiva etmektedir. Tüketicinin taraf olduğu taşınmaz satış sözleşmesinde Borçlar Kanunu'nu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'u ayrı tutamayız. Zira taşınmaz satış sözleşmesine ilişkin genel esaslar Borçlar Kanunu'nda düzenlenirken, tüketicilere ilişkin özel hükümler Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da yer almaktadır. Konu incelenirken Borçlar Kanunu'nda ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da yer alan düzenlemeler karşılaştırılarak değerlendirme yapılmış ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un hangi olaylarda uygulanması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The seller's liability arising from defects in immovable property sales contracts has been evaluated within the framework of the Consumer Law in our study. General regulations regarding sales contracts are included in the Code of Obligations. The Law on the Protection of the Consumer includes regulations specific to contracts in which one party is the consumer. For this reason, the Code of Obligations and the Law on the Protection of the Consumer should be evaluated together. The purpose of the Law on the Protection of Consumers is to protect the economic interests of consumers, to compensate for their losses and to ensure that consumers are awareness and cognizance. Considering that consumers are in a weak position against sellers and service providers, the legislator has prepared a special law for the protection of consumers. Immovable property sales contracts have great importance both economically and socially, due to their subject matter. Most of the time, when these contracts are concluded, consumers are forced to accept unfair and disproportionate contract terms in favor of the sellers. For this reason, consumers both suffer economically and cannot reach the goal they aim for when concluding a contract socially. The Law on the Protection of Consumers also includes special regulations to compensate for the losses of consumers who suffer such losses. We cannot separate the Law of Obligations and the Law on the Protection of the Consumer in the immovable property sales contracts to which the consumer is a party. As the general principles regarding the immovable property sales contract are regulated in the Code of Obligations, the special provisions regarding the consumers are included in the Law on the Protection of the Consumers. When examining the subject, an evaluation was made by comparing the regulations in the Code of Obligations and the Law on the Protection of the Consumer, and it was stated in which cases the Law on the Protection of the Consumer should be applied.