Sosyal medya fenomenlerinin kadın tüketicilerin satın alma karar sürecine etkisi
The impact of social media phenomena on female consumers purchasing decision process
  1. Tez No: 709032
  2. Yazar: FEYZA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde tüketiciler her anını sosyal medyada geçirmekte, fikir ve deneyimlerini kişisel hesaplarında paylaşmaktadır. Deneyim paylaşımında bulunan kişilerin kendi takipçi kitlesini oluşturmasıyla sosyal medya fenomenleri ortaya çıkmıştır. Sosyal medya ünlüleri olarak tanımlayabileceğimiz bu kişiler takipçileriyle bilgi aktarımı yapan bir kaynak olarak da görülmektedir. Takipçileri tarafından büyük öneme sahip söz konusu bu fenomenlerin tüketiciler üzerindeki etkisi yadsınamaz hale gelmiştir. Bu sebeple hedef kitleye ulaşmaya çalışan pazarlamacı dikkatini çekmesi de uzun sürmemiş, fenomenler pazarlama dünyasının en popüler araçlarından birine dönüşmüştür. Günden güne fenomenlerle yapılan işbirliklerinin artması, fenomenlerin satın alma kararına etki edip etmediği sorusunu ortaya çıkarmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda bu tez çalışmasının ana amacı; sosyal medyada paylaşımda bulunan fenomenlerin tüketicilerin satın alma karar süreci üzerinde etkili olup olmadığı ve hangi aşamada daha fazla etki ettiğini belirlemektir. Fenomenlerin kadınlar tarafından daha fazla takip edildiğinin düşünülmesi ve işletmeler tarafından kadınların büyüyen ayrı bir pazar olarak ele alınması sebebiyle araştırmanın odak noktasını kadınlar oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, veri toplamak amacıyla oluşturulan anket en az 1 fenomen takip eden 552 kadın katılımcıya, pandemi sebebiyle çevrimiçi ortamda uygulanmıştır. Verilerin analizinde, geçerlilik ve güvenilirlik analizi, frekans analizi, Kruskal Wallis testi, ChiSquare testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen araştırma bulguları fenomenlerin kadın tüketicilerin satın alma karar süreci üzerinde bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcılar satın alma karar sürecinin ikinci adımı olan alternatif belirleme aşamasında fenomen paylaşımlarını daha fazla takip etmektedir. Ayrıca bu ilişkide demografik özelliklerin de kısmen etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, consumers spend every moment on social media and share their ideas and experiences in their personal accounts. Social media phenomena came up with people who share their experiences create their own followers. These people, whom we can define as social media celebrities, are also seen as a source that conveys information with their followers. The impact of these phenomena, which are of great importance by their followers, on consumers has become undeniable. For this reason, it did not take long to attract the attention of marketers trying to reach the target audience, and phenomena have turned into one of the most popular tools of the marketing world. Increasing cooperation with phenomena day by day came up the question of whether phenomena affect the purchasing decision. In line with this information, the main purpose of this thesis study is; to determine whether or not the phenomena that are shared on social media have an impact on consumers purchasing decision process and at what stage. Women are the focus of the research because it is thought that phenomena are followed more by women and that women are being treated as a growing separate market by businesses. In this direction, the questionnaire, which was created to collect data, was applied online to 552 female participants who followed at least 1 phenomenon, due to the pandemic. In the analysis of the data, validity and reliability analysis, frequency analysis, Kruskal Wallis test, ChiSquare test, correlation analysis and regression analysis were applied. The resulting research findings reveal that the phenomena have an impact on the purchasing decision process of female consumers. Participants are more likely to follow the phenomenon shares during the alternative determination phase, which is the second step of the purchase decision process.In addition, it was determined that demographic characteristics partially affected this relationship.