Remzi Oğuz Arık'a göre jeo-felsefe olarak Anadoluculuk – Coğrafyadan Vatana adlı eser merkezli bir inceleme
Anadoluculuk as geo-philosophy according to Remzi Oğuz Arık - an analyze of the writing named by Coğrafya'dan Vatana
  1. Tez No: 709040
  2. Yazar: NAZLI ÇIKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Felsefenin“kavramlar oluşturmak, icat etmek, üretmek sanatı”olduğundan hareketle felsefenin üretim, yaratım sanatı olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan“ jeofelsefe”yiözne nesne ikileminden sıyrılarak felsefeyi kavram üzerinden yeniden yurtlandırma çabası olarak görebiliriz. Tarihin belirli bir zaman diliminde, belirli bir yerde belirli bir topluluk tarafından gerçekleştirilmiş olan düşünce faaliyetini özne nesne ilişkisi açısından değilde bir yurtluk faaliyeti olarak değerlendirmek uygun olacaktır. Buradan mülhem“ Felsefeyi Anadolu'da Yeniden Yurtlandırmak”kavramlar ve figürler üzerinden bu coğrafyada inşa edilecek jeo- felsefi bir arayışın genel adıdır. O halde düşüncenin figürlerle irtibatını aşıp kavrama ulaşmak ve coğrafyayla irtibatını belirlemek için Türkistan- Türkiye irtibatını önceleyerek Anadolu insanının şahsında Türkistan'dan getirip Anadolu'da bulduklarımızla yeniden güncellemek gerekir. Bizde Remzi Oğuz Arık'ın Coğrafya'dan Vatana adlı eserini merkeze alarak Felsefeyi Anadolu'da Yeniden Yurtlandırma arayışımızı temellendirmeye çalışıyoruz. Bu gerekçeyle Coğrafyayı yurtluk ve zihinsellik boyutu üzerinde inceleyen, coğrafyayı yurt kılan birikim ve kodları önemseyen, aynı zamanda Anadolu'nun jeo-felsefesini akademik anlamda yapan Remzi Oğuz Arık'ın fikirlerini inceleyerek, onunla toprağı takip ederek, düşüncenin coğrafyayla irtibatını toprak- yurtluk ilişkisi içinde araştırdık. Bu nedenle Türkistan-Türkiye irtibatının jeo-felsefe olarak incelemenindüşüncenin coğrafya ile irtibatını sağlamakla olacaktır. Bu çerçevede Türkiye cumhuriyetinin kuruluş felsefesini tespit için Anadoluculuk öğretileri olarak Mavi, muhafazakâr ve Türkçü eğilimler incelenmiştir. Remzi Oğuz Arık'ın hayatı ve eserleri verildikten sonra“Coğrafyadan Vatana”adlı eseri merkeze alınarak tarih, vatan, milliyetçilik ve Türkiye'nin muasır medeniyet seviyelerine ulaşması için neler yapılması gerektiğine dair görüşleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As philosophy is“the art of creating, inventing, producing”concepts, we can say that philosophy is the art of production. In this respect, we can see“geo-philosophy”as an effort to get rid of the subject-object dilemma and re-nationalize philosophy through the concept. It would be appropriate to evaluate the thought activity carried out by a certain community at a certain time in a certain period of history as a homeland activity rather than in terms of subject-object relationship. Inspired from here,“Relocating Philosophy in Anatolia”is the general name of a geo-philosophical quest to be built in this geography through concept sand figures. In that case, in order to overcome the connection of thought with figures and reach the concept and determine its connection with geography, it is necessary to prioritize the connection between Turkistan and Turkey, and to update it with what we found in Anatolia, brought from Turkestan in the person of the Anatolian people. We are trying to base our quest to Re-Residentialize Philosophy i n Anatolia by centering Remzi Oğuz Arık's work from Geography to Homeland. For this reason, by examining the ideas of Remzi Oğuz Arık, whoexaminesthegeography on the dimension of homeland and mentality,cares about the accumulation and codes tha tmake the geography homeland, and at thesame time makes the geo-philosophy of Anatolia in an academic sense, he follows the soil with him, we searched..In this framework, in order to determine the founding philosophy of the TurkishRepublic, blue, conservative andTurkist tendencies as Anatolian teachings were examined. After Remzi Oğuz Arık's life and works were given, his work named“From Geography to Homeland”was taken to the center and his views on history, homeland, nationalism and what hould be done in order for Turkey to reach the levels of contemporary civilization wereanalyzed.