Olimpiyat logo ve piktogramlarında kültürel özelliklerin biçim ve içerik çözümlemeleri
Form and content analysis of cultural features in olympic logo and pictograms
- Tez No: 709041
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
En eski zamanlardan günümüze kültür alışverişi devam ede gelmiştir. Bu alışveriş sırasında ortak dil problemi de kendisini göstermiştir. Mağara döneminde vücut dilini kullanan insan, gelişim süreci içinde simgeler ve yazılı işaretlerle bu ihtiyacını gidermeye başlamıştır. Yaşamın bir parçası olarak süregelen, ve bilgi aktarımını sağlayan semboller, somut ve soyut biçimlerde karşımıza çıkmaktadır. Vücut dilinin yetersiz kaldığı zamanlarda piktografik (görsel) dil devreye girmiştir. Zamanla bu dil önemli bir iletişim aracı haline gelmiştir. Günümüz dünyasında trafik işaretleri, günlük hayatın içinde yer alan ihtiyaçlar da simge buna örnek gösterilebir. Bu iletişim araçlarından logolar önemli yer tutmaktadır. Logo, bir kurumun, bir ürünün veya hizmetin benzerlerinde ayırt edilmesini sağlayan ve ona saygınlık kazandıran; benzersiz,estetik, her türlü reklâm mecralarında kullanılabilen, tipografik kavramlar içeren, evrensel bir dildir Böylece Ülkeler arası etkileşimde bulunan insanlar, ulaşım zorluğu çekmeden piktografik dille kendilerini ifade edebilmektedir. Bu çalışmada, tüm dünya ülkelerinin katılımıyla yapılan olimpiyat oyunlarında kullanılan logo ve piktogramların tarihsel gelişimi biçim ve içerik olarak kronolojik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural exchange has continued from the most acient times. During this exchange, the common language problem also showed itself. A person who used body language during the cave period began to meet this need with icons and written signs during the development process. Symbols that continue as part of life and provide the transfer of information appear in concrete and abstract forms. When body language was insufficient, pictographic (visual) language was introduced. Over time, this language has become an important means of communication. In today's world, traffic signs, the needs involved in everyday life have also been are a case in point.It is the logos that occupy an important place among these communication tools. Logo of an organization, a product or service that distinguish it in a way similar to her dignity and saving; unique,aesthetic, available in any advertising medium, typographic concepts is a universal language, Thus countries in circulation among the people, language is able to express themselves in piktografik from transportation difficulties. In this study, the historical development of the logos and pictograms used in the Olympic Games with the participation of all countries of the world was examined chronologically in form and content.