Covid-19 bağlamında komplo düşünceleri ile politik güven ve bireysel eğilimler
Political trust and individual tendencies with conspirational mentality in the context of Covid-19
- Tez No: 709081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. TUĞBA EROL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, covid-19 pandemisi bağlamında komplo teorisi inançları ile eleştirel düşünme, belirsizliğe tahammülsüzlük, komplo düşünce ve politik güven değişkenleri arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Bu amaçla, eleştirel düşünme eğilimi ve belirsizliğe tahammülsüzlük bağımsız değişkenleri ile covid-19'a yönelik komplo düşünceleri arasındaki ilişkide politik güvenin ve komplo düşüncenin aracılık etkileri incelenmiştir. Katılımcılara Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12), Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği (EMI), Politik Güven Ölçeği, Komplo Düşünce Ölçeği ve çalışma için oluşturulan olan covid-19 salgınına yönelik komplo inançları ölçeği çevrimiçi veri toplama yöntemiyle uygulanmıştır. Analizler için SPSS ve Lisrel uygulamaları kullanılmış olup yol analizi modeli uygulanmıştır. Çalışma sonucunda 245 katılımcıdan edinilen veriler ışığında eleştirel düşünme eğilimi ve covid-19'a yönelik komplo düşünceleri arasındaki ilişkiye politik güven ve komplo düşüncelerinin aracılık ettiği tespit edilmiştir. Belirsizliğe tahammülsüzlük modelde aracı değişkenler olarak ele alınan politik güven ve komplo düşüncesini yordamamıştır, ancak covid-19'a yönelik komplo düşüncelerini doğrudan yordamıştır, Bulgular mevcut yazın doğrultusunda tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand the relationship between conspiracy theory beliefs, critical thinking, intolerance of uncertainty, conspiracy mentality and political trust variables in the context of the covid-19 pandemic. In addition, it is to examine the mediating effects of political trust and conspiracy mentality on the relationship between critical thinking disposition and intolerance of uncertainty independent variables and conspiracy mentality towards covid-19. Conspiracy Mentality Scale, Intolerance to Uncertainty Scale (IUS-12), Political Trust Scale, Critical Thinking Disposition Scale (EMI) and the conspiracy mentality scale for the covid-19 epidemic created for this study were applied to the participants by online data collection method. SPSS and Lisrel applications were used for the analysis and the path analysis model was applied. As a result of the study, in the light of the data obtained from 245 participants, it has been determined that the relationship between critical thinking disposition and conspiracy thoughts towards covid-19 is mediated by political trust and conspiracy thoughts. Intolerance of uncertainty did not predict political trust and conspiracy mentality as mediating variables in the model, but directly predicted conspiracy mentality towards covid-19. Findings are discussed in line with the current literature.