Makroekonomik değişkenler ile Borsa İstanbul arasındaki nedensellik ilişkisi: Toda-Yamamoto testi
Causality relationship between macroeconomic variables and Borsa Istanbul: Toda-Yamamoto test
- Tez No: 709082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL İŞCANOĞLU ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hisse senetleri tasarruf sahiplerinin en önemli yatırım araçlarından birisidir. Bu nedenle, hisse senetlerinin gelecek fiyatlarının tahmin edilmesi, yatırımcılar açısından önem arz etmekte ve yüksek getiri imkanları sunmaktadır. Fakat hisse senedi fiyatlarını etkileyen birçok makroekonomik ve finansal faktör mevcuttur. Bu çalışmada, makroekonomik faktörler ele alınmakta ve finansal piyasalar ile arasındaki ilişkilerin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaçla, finansal piyasaların bir göstergesi olarak BISTTUM endeksi ile makroekonomik faktörlerden, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Brent Petrol, Dolar Endeksi (DXY), Para Arzı (M2), Sanayi Üretim Endeksi (SUE), 1Yıllık ve 10 Yıllık Tahvil Faiz oranları seçilerek ele alınmıştır. Analizlerde, ARDL sınır testi ve Toda-Yamamoto Nedensellik Testi ile ilişkilerin varlığı ve varsa hangi yönde ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmayla finansal piyasalara yatırım yapmak isteyen yatırımcılara ve bu alanda çalışmalar yapan araştırmacılara kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stocks are one of the most important investment tools of investors. For this reason, estimating the future prices of stocks is important for investors and offers high return opportunities. However, there are many macroeconomic and financial factors that affect stock prices. In this study, the macroeconomic factors are considered and it is aimed to analyse their effects on financial markets. For this purpose, Borsa İstanbul 100 index as an indicator of financial markets and macroeconomic factors which are Consumer Price Index (CPI), Brent Oil, Dollar Index (DXY), Money Supply (M2), Industrial Production Index (SUE), 1-Year and 10-Year Bonds Interest rates are discussed. In the analyses, the existence and, if any, directions of the relationship are analysed with ARDL bounds test and Toda-Yamamoto Causality Test. With this study, it is aimed to be a resource for investors who want to invest in financial markets and researchers working in this field.