Yazılım tasarım desenlerinin kalite metrikleri yönünden analizi
Analysis of software design patterns in terms of quality metrics
- Tez No: 709091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CAN TURNA, DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında literatürde bilinen Gang of Four (GoF) tasarım desenleri araştırılmış ve bu tasarım desenlerinin yazılımlara uygulanmasının, yazılım kalite metrikleri yönünden analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca GoF yazılım tasarım desenlerinin detaylarına ve yazılım kalite metriklerine değinilmiştir. Literatürde bilinen ve tersine mühendislik yöntemlerini kullanarak statik analiz ile yazılım tasarım desenlerini tespit eden ve yazılımın kalite metrikleri yönünden analizini yapan araçlar tanıtılmıştır. Açık kaynak kod olarak paylaşılan JHotDraw yazılımında kullanılan tasarım desenleri literatürde bilinen araçlardan DPD ve PINOT ile tespit edilmiştir. Araçlardan çıkan sonuçlar JHotDraw yazılımının farklı sürümleri için değerlendirilmiştir. Günümüzde kullanılan ve yazılımın kalite metrikleri yönünden analizinin yapılmasına yardımcı olan SonarQube aracı ile yine JHotDraw kalite metrikleri yönünden değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlara göre, problemlerin çözümü için yazılım tasarım desenlerinin kullanımının uygunluğu hakkında tahminlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Gang of Four (GoF) design patterns known in the literature were investigated and the application of these design patterns to software was analyzed in terms of software quality metrics. Details of GoF software design patterns and software quality metrics are mentioned. Tools that are known in the literature and that detect software design patterns with static analysis using reverse engineering methods and analyze the software in terms of quality metrics are introduced. The design patterns used in JHotDraw software, which is shared as open source code, were determined by DPD and PINOT, which are known in the literature. The results from the tools were evaluated for different versions of JHotDraw software. JHotDraw was evaluated in terms of quality metrics with the SonarQube tool, which is used today and helps to analyze the software in terms of quality metrics. According to the results, estimations were made about the appropriateness of using software design patterns for solving the problems.