Digital transformation model for intelligent transportation systems (ITS) in smart cities
Akıllı şehirlerde akıllı ulaşım sistemleri (AUS) için dijital dönüşüm modeli
- Tez No: 709105
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÖZTEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Industrial and Industrial Engineering, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Akıllı şehir kavramı ile ulaşım hizmetlerinin dijitalleşmesi, çoğu şehir için en önemli konulardan biri haline gelmektedir. Literatürde, akıllı şehir uygulamaların olgunluğu ile ilişkili genel ve geniş kapsamlı olan bir dizi akıllı şehir göstergesi bulunmaktadır. Dijital dönüşüm sürecindeki seçeneklerin değişkenliğinin çok çeşitli olması, konfigürasyonlarda ve şehirlerin ihtiyaçlarına göre amaç ve hedeflerin oluşturulmasında bir karmaşıklık getirir; bu nedenle, karar vericilere en uygun ve sürdürülebilir dönüşüm için tercihlerini optimize etmede yardımcı olacak sistematik bir yaklaşım gereklidir. Sağlam ve sürdürülebilir bir dijital dönüşüm için, belirli bir yol haritası ile bilgi ve beceri gereksinimlerine sahip yenilikçi alanlarda bir referans model kullanarak, şehirlerin ihtiyaçlarını ve önceliklerini özelleştirmek için önemli karar desteği gerekir. Bununla birlikte, ilgili hizmetlerin gerçek ihtiyaçlarını belirleyen şehre özgü göstergelerin halen kaliteli hizmetlerin sağlanması için değerlendirme modellerine entegre edilmesi gerekmektedir. Bu doktora tezi, politika yapıcıların akıllı ulaşım sistemini dönüştürmede doğru kararlar vermelerini sağlamak için ulaşım hizmetlerinin dijital dönüşümüne dayalı bir referans modeli sunmaktadır. Önerilen referans model, ihtiyaçları teşhis etmek ve kentsel ulaşım sistemleri hizmetlerinin dijital dönüşümünde en uygun iş akışını önermek için şehir koşullarını değerlendiren uzman-bilgiye dayalı sistematik bir çerçeve sunar. Bu kapsamda başta uzman görüşleri olmak üzere ulaştırma hizmetleri yönetiminin değerlendirilmesi yoluyla bazı önerilerde bulunulmaktadır. Önerilen çerçevenin, ulaşımda gerekli olan akıllık düzeyi ile ilgili olarak bir şehrin olgunluk seviyesini belirtmek için dört kademeli dijitalleşme sistematiğine dayandığı bilinmelidir. Her kademede, ilgili akıllı tesislerin ve olanakların sağlanması için izlenecek belirli bir yol haritası vardır. Değerlendirme kapsamında akıllı şehir göstergelerinden ilgili olanlar kullanılmıştır. Bu göstergelere dayalı olarak kentin mevcut durumu değerlendirildikten sonra, ilgili dönüşüm hizmetlerinin iyileştirilmesi için potansiyel bir öneri seti sunulur. Bu yaklaşım, tasarımcıların veya politika yapıcıların belirli bir şehrin önceden tanımlanmış hedeflerine, yeteneklerine ve niteliklerine göre dijital dönüşümü değerlendirmesine olanak tanıyan esnek bir yapıya sahiptir. Referans modele yeni değerlendirme kriterleri veya bileşenleri eklenebilir. Önerilen model kavramının uygulaması, Londra ve Bristol şehirlerine ait veriler kullanılarak vaka analizi olarak yapılmış ve sonuçlar karşılaştırmalı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the concept of the smart city, the digitalization of transportation services is becoming one of the most important issues in most cities. The literature provides a set of smart city indicators which are generic and general to ensure the maturity of the implementations. The high variability of options in digital transformation process imposes a complexity level in configurations and setting up objectives and goals based on cities' needs; therefore, a systematic approach is required to assist decision makers to optimise the preferences for best fitting and sustainable transformation. A sound and sustainable digital transformation requires substantial decision support in order to customize the needs and priorities of cities using a reference model in innovative areas with specific roadmap, knowledge and skill requirements. Meanwhile, city-specific indicators that characterize the actual needs of relevant services still need to be integrated into the assessment models for the provision of good quality services. This doctoral thesis presents a reference model based on the digital transformation of transport services to enable policymakers to make the right decisions in transforming the intelligent transport system. The proposed reference model is study proposes an expert-knowledge-based systematic framework to assess the cities circumstances to diagnose needs and propose the best fitting workflow for digital transformation of urban transportation systems and services. In this context, some recommendations could be made through the evaluation of the management of transport services, notably through expert opinions. Note that the proposed framework is based on a representation of four-tier digital transformation to indicate a city's level of maturity as it relates to the smartness level required in transportation. In each tier, there is a specific road map to follow to ensure the respective intelligent facilities and possibilities. A set of respective indicators is provided as well. Having assessed the current state of the city based on these indicators, a set of potential recommendations could be generated in order to improve the respective transformation services. This approach has a flexible structure that allows designers or policy makers to evaluate digital transformation according to the predefined goals, capabilities and qualities of a particular city. New evaluation criteria or components can be added to the reference model. The proof of proposed model concept is carried out using the data from London and Bristol and a comparison is provided.