Diyabet hastalığına yönelik kan şekeri tespitinde kullanılan potansiyostat cihaz tasarımı
Potentiostat device design used for detection of blood sugar for diabetes
- Tez No: 709263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULVİ BAŞPINAR, DOÇ. DR. SADULLAH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Diyabet hastalığı günümüzde çok sayıda insanın hayatını olumsuz etkileyen ve gerekli önlemler alınmadığı durumda ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın takip edilmesi ve hastalığa dair verilerin hekimler tarafından kullanılması önem taşımaktadır. Diyabet takibi, hastalar tarafından kan şekeri ölçüm cihazları aracılığı ile ev ortamında gerçekleştirilebilmektedir. Potansiyostat yapıları, kan şekeri takip cihazları gibi elektrokimyasal algılama yeteneğine sahip cihazların temel bileşenleri olarak öne çıkmaktadır. Potansiyostat yapılarının performanslarının artırılması gerçekleştirilecek ölçümlerin daha hassas ve doğru olmasını sağlayacaktır. Tez kapsamında potansiyostat yapılarına yönelik araştırmalar gerçekleştirilmiş ve teknik incelemeler yapılmıştır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda kan şekeri tespitine yönelik çalışacak alternatif potansiyostat yapısı tasarlanmıştır. Tasarlanan potansiyostat yapısı performans değerlendirmelerinin yapılabilmesi adına deneysel sürece tabii tutulmuştur ve deneysel süreç sonunda, yapının 2 mmol/L – 20 mmol/L aralığında şeker doygunluğuna sahip kan sıvısını taklit eden çözeltilerde başarılı şekilde ölçümler yapabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a disease that negatively affects the lives of many people today and can have serious consequences if necessary precautions are not taken. For this reason, it is important to follow the disease and use the data about the disease by doctors. Diabetes follow-up can be carried out by patients at home using blood glucose meters. Potentiostat structures stand out as the basic components of devices with electrochemical sensing capability, such as blood glucose meters. Increasing the performance of potentiostat structures will ensure that the measurements to be made will be more sensitive and accurate. Within the scope of the thesis, researches on potentiostat structures were carried out and technical examinations were made. In line with the researches, an alternative potentiostat structure that will work for the determination of blood sugar has been designed. The designed potentiostat structure was subjected to the experimental process in order to make performance evaluations, and at the end of the experimental process, it was seen that the structure could successfully make measurements in solutions simulating blood fluid with sugar saturation in the range of 2 mmol/L – 20 mmol/L.