Diyabetik retinopati hastalığında lezyon bölgelerinin tespitine yönelik benzerlik ölçüm teknikleri
Similarity measurement techniques for the detection of lesion regions in diabetic retinopathy disease
  1. Tez No: 304829
  2. Yazar: ONUR KILINÇÇEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED GÖKHAN CİNSDİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Diyabetik retinopati, diyabet hastalığında yüksek kan şekeri nedeniyle retina tabakasındaki damarların hasar görmesi sonucu gelişen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde, bir kısmında şiddetli derecede, bir kısmında ise çok ağır körlük gelişebilir.Diyabetik retinopatiye bağlı olarak gelişen körlükler erken tanı, tedavi ve sık takipler ile büyük ölçüde önlenebilmektedir. Bu sebeple diyabet hastalarının düzenli olarak doktor tarafından muayene edilmeleri ve retina damarları üzerinde meydana gelen değişimlerin incelenmesi gerekmektedir. Hastalardan elde edilen retina görüntülerinde damarlarda meydana gelebilecek değişimlerin doğru bir şekilde incelenebilmesi için, retina damarlarının retina görüntüsünden yüksek doğrulukla elde edilmesi gerekmektedir.Bu tez çalışması kapsamında diyabetik retinopati hastalığının erken teşhisinde uygulanan retina damarlarının incelenmesi işlemi için retina damarlarının otomatik çıkarılmasına yönelik Radyal Tabanlı Fonksiyon Sinir Ağı sınıflandırıcısı kullanılarak yeni bir yöntem önerilmektedir. Ardından benzerlik ölçüm teknikleri kullanılarak lezyon bölgeleri tespit edilmiştir. Ayrıca lezyon bölgelerinin tespitine yönelik kullanılan benzerlik ölçüm teknikleri karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Diabetic retinopathy is a disease which occurs with the result of being damaged of the vessels on the retina layer due to the high level of blood sugar with the diabetes diseases. In case of unsuccessful treatment, it can cause some heavy blindness?s.The blindness?s which is occurred by diabetic retinopathy can be prevented substantially within the early diagnosis, treatments and frequent doctor controls. Therefore, diabetes patients should be examined regularly by the doctors and the changes on the retina vessels should be analyzed routinely. To be able to examine the results of the changes of the vessels on the retinal images properly, it is required to obtain the retina vessels from the retinal images with maximum accuracy.This thesis proposes a new method which uses the Radial Bases Function Neural Networks classifier for the automatically extraction of retina vessels for the examination process of retina vessels which is used in the early diagnosis of diabetic retinopathy disease. Afterwards, lesion regions are detected by using similarity measurement techniques. Besides, the similarity measurement techniques for detecting lesion regions are compared.