Çağdaş resim sanatında popüler kültür yansımaları: Getto örneği
Popular culture reflections in contemporary painting: The example of ghetto
  1. Tez No: 709354
  2. Yazar: YAMAÇ ATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. UMUT KAYAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geçmişten günümüze dünyanın her yerinde popüler kültür etkisi görülmektedir. Popülerin oluşmasındaki en önemli faktör tüketimin sürekli ve değişken olmasıdır diyebiliriz. Bu bağlamda tüketimin sürekliliği ve değişkenliği sektörler arası bir savaş ortamı yaratmaktadır. Her bir sektör ve kuruluşun bu savaşı kazanmak için uyguladığı farklı stratejiler görülür. Tüketimin bir hayat tarzı olduğu dünyada, insanlar arasında bir bağ ve iletişim yarattığı da gözlemlenmektedir. Bu iletişim ürünün popülerliğini arttırdığı veya azalttığı gerçeği, sektörleri medya ile birlikte reklam kampanyaları üzerine itmiştir. Bu reklamlar tv'lerde, billboardlarda vb. birçok yerde insanların karşısına çıkmakta ve onları etkilemekte olduğu görülür. Reklamlar ve tanıtımlar incelendiğinde karşımıza sadece bir ürün reklamı değil aynı zamanda kitleleri etkisi altına alan psikolojik bir takım imgelerle ve renklerle bezenmiş birer kapan olduğu görülmektedir. Çağdaş Resim Sanatında da popüler tüketim öğeleri ile çalışmalar üreten sanatçılar yer almaktadır. Farklı dönemlerde yakın veya benzer sebeplerden, birbirlerinden haberdar veya değil resimsel arayışlarında popüler tüketim öğeleri resmin bir elemanı olarak ele alan sanatçıların resimlerinde dünyaca bilinen markalar ve popüler kültür olgusunu resim dilinde özgün ve yaratıcı bir olanak kattığı söylenebilir. Aynı zamanda sanatçıların kompozisyonlarını oluştururken kullandığı teknik, konuyu işleyişi, izleyiciye yaşattığı duygular hakkında bilgi sahibi olunacaktır. Araştırmada nitel araştırma kapsamında literatür taraması ve eser incelemesi yapılmıştır. Konuyla ilgili kaynakların yanı sıra konuyu destekleyecek ve besleyecek yan kaynaklarla birlikte inceleme amaçlı dergi, katalog, broşür, kütüphane ve fotoğraf gibi görsel ve yazınsal kaynaklar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, the influence of popular culture is seen all over the world. We can say that the most important factor in the formation of popularity is that the consumption is continuous and variable. In this context, the continuity and variability of consumption creates an environment of war between sectors. There are different strategies applied by each sector and organization to win this war. In the world where consumption is a lifestyle, it is observed that it creates a bond and communication between people. The fact that this communication increases or decreases the popularity of the product has pushed the industries onto advertising campaigns along with the media. These ads appear on TVs, billboards, etc. It is seen that in many places it appears in front of people and affects them. When the advertisements and promotions are examined, we see that they are not only a product advertisement, but also a trap adorned with a set of psychological images and colors that affect the masses. In Contemporary Painting, there are artists who produce works with popular consumption items. In the paintings of artists who use popular consumption items in their pictorial searches for close or similar reasons in different periods, it is shown that world-known brands and the phenomenon of popular culture are an original and creative possibility in the language of painting. At the same time, you will be informed about the technique used by the artists while creating their compositions, the handling of the subject, and the emotions it gives to the audience. In the research, literature review and work analysis were carried out within the scope of qualitative research. In addition to the resources related to the subject, visual and literary sources such as magazines, catalogues, brochures, libraries and photographs were used for the purpose of examination, together with the auxiliary sources to support and feed the subject.