Vitiligo hastalarında plazma vitamin D düzeyi
Plasma vitamin D levels in patients with vitiligo
- Tez No: 709394
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Vitiligo, etiyopatogenezinde en çok destek gören ve uzun süredir bilinen bir hipoteze göre, otoimmun bir hastalık olarak da kabul edilmektedir. Çünkü immunsupresif tedavilerden fayda gören ve diğer otoimmun hastalıklarla sıklıkla bir arada olan hastalıktır. Otoimmun hastalıkların insidansı ve şiddetiyle vitamin D düzeyleri arasında ortaya konmuş bir ilişki vardır. Bu ilişkiyi vitiligo olgularındaki verilerden değerlendiren araştırmalar yetersizdir. Bu araştırmada vitamin D'nin, vitiligo tipi ve klinik özellikleriyle ilişkisi bulunup bulunmadığını ortaya koymak amaçlandı. YÖNTEM: Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi cildiye polikliniğine başvuran 60 vitiligo hastası ve 60 sağlıklı gönüllü çalışma kapsamına alındı. Hastalar ve sağlıklı gönüllüler, yaz ve kış dönemi olmak üzere 30' ar kişilik gruplara ayrıldı. Hastalar önceden hazırlanan formlarla detaylı sorgulanıp ayrıntılı dermatoloji muayene bulgularıyla kaydedildi. Çalışmanın yapıldığı dönemde toplanan kan örneklerinde 25 (OH) LC – MS / MS yöntemle vitamin D düzeyleri saptandı. BULGULAR: Araştırma kapsamında incelenen yaz ve kış dönemi vitiligo hastalarının %58,3'ü erkek, %41,7'si kadındı. Çalışma kapsamına alınan hastaların vitiligonun klinik tiplerine göre dağılımı incelendiğinde, 18 (%30)'inin fokal, 5 (%8,4)'inin segmental, 4 (%6,6)'ünün mukozal, 28 (%46,6)'inin vulgaris, 2 (%3,4)'sinin akrofasiyal, 2 (%3,4)'sinin karışık ve 1 (%1,6)'inin universal tipte olduğu saptandı. Hastaların %51,6'inde eşlik eden en az bir tane otoimmun hastalık saptanırken, en sık eşlik eden otoimmun hastalığın Hashimato tiroiditi görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Vitiligo, according to a long term known hypothesis with the most supported etiopathogenesis, is regarded as an autoimmune disease. Because it is a disease which benefit from immunosuppressive therapy and has frequent association with other autoimmune diseases. The incidence and severity of autoimmune diseases revealed a relationship between vitamin D levels. Research's evaluating the relationship of the data are insufficient in cases of vitiligo. This study was aimed to assess whether there is a relationship between vitamin D and vitiligo types and it's clinical features. METHODS: 60 vitiligo patients and 60 healthy volunteers who admitted to the Ministry of Health, Ankara Atatürk Training and Research Hospital dermatology outpatient clinic were included in the study. Patients and healthy volunteers were divided into two groups as summer and winter period of 30 people each. Patients were queried in detail with pre-prepared forms and their detailed dermatological examination findings were recorded. Vitamin D levels were determined with 25 (OH) LC - MS / MS method in the blood samples collected at the time of the study. RESULTS: Summer and winter period vitiligo patients examined in the study were 58.3%male and 41.7%female. When examining the distribution of the clinical types of vitiligo patients in the study; 18 (30%) patients were found to be in the focal, 5 (8.4%) in the segmental, 4 (6.6%) in the mucosal, 28 (46.6%) in the vulgaris, 2 (3.4%) in the akrofasiyal, 2 (3.4%) in the mixed and 1 (1.6%) in the universal type. At least one autoimmune disease was detected in 51,6%of the patients and the most frequent accompanying autoimmune disease was Hashimoto's thyroiditis.