Rozasea hastalarında demodeks yoğunluğu ile inflamatuar yanıt ve oksidatif stres ilişkisinin araştırılması
The investigation of the relationships of demodex density with inflammatory response and oxidative stress in rosacea
  1. Tez No: 709395
  2. Yazar: TUĞBA FALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ASLI ERDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Rozasea, yüz derisinde eritem, papül, püstül ve telenjiektazilerle karakterize sık görülen kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Rozaseada artmış inflamasyonda ultraviyole, Demodeks akarları, oksidatif stres ve antioksidan sistem bozukluklarının üzerinde durulmaktadır. Çalışmamızın amacı rozasea hastalarında sistemik dolaşımda oksidatif stres, matriks metalloproteinazlar (MMP) ve inflamatuar göstergelerin düzeyi ve bunların demodeks yoğunluğuyla ilişkisini değerlendirmek, ayrıca rozaseada fotoyaşlanmanın ve sebum sekresyonunun rolünü araştırmaktır. Çalışmaya klinik olarak rozasea tanısı konulan 40 hasta ve yaş, cinsiyet ve deri fenotipi uyumlu 40 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Yüzdeki demodeks yoğunluğunun hesaplanması amacıyla reflektans konfokal mikroskopi (RKM) kullanılmıştır. Fotoyaşlanma şiddeti ve yüzdeki sebum düzeyi değerlendirilmiştir. Venöz kandan total oksidan kapasite (TOK), total antioksidan kapasite (TAK), oksidatif stres indeksi (OSI), paraoksonaz (PON-1), aril esteraz (ARES), miyeloperoksidaz (MPO), tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α), interlökin-1beta (IL-1β), matriks metalloproteinaz-1 (MMP-1) ve matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Rosacea is a common and chronic inflammatory disease characterized by facial erythema, papule, pustule and telangiectasia. Ultraviolet, Demodex mite, oxidative stress and antioxidant system disorders are emphasized in increased inflammation seen in rosacea. The aim of our study was to evaluate the status of oxidative stress, matrix metalloproteinase (MMP) and inflammatory markers in systemic circulation, their relationship with demodex density and investigate the role of photoaging and sebum secretion in rosacea. Forty patients with rosacea and age, gender and skin phenotype matched 40 healthy volunteers were enrolled in the study. Reflectance confocal microscopy (RCM) was used to calculate facial demodex density. Photoaging severity and facial sebum levels were also assessed. Total oxidant capacity (TOC), total antioxidant capacity (TAC), oxidative stress index (OSI), paraoxonase-1 (PON-1), aryl esterase (ARES), myeloperoxidase (MPO), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), interleukin-1beta (IL-1β), matrix metalloproteinase-1 (MMP-1) and matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) levels in venous blood were measured.