Siyasi iktidarın hukuki meşruiyeti bağlamında Louis Althusser'in DİA kavramı ve Carl Schmitt'in egemenlik tasviri
Louis Althusser's ISA notion and Carl Schmitt's description of sovereignty in the context of legal legitimacy of political
  1. Tez No: 709460
  2. Yazar: METEHAN KARGILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Modern siyaset anlayışıyla birlikte meşruiyet anlayışının akla ve özgürlüğe vurgu yapan dönüşümü ve bu dönüşüm doğrultusunda gelişen modern hukuk devleti anlayışı, siyasi iktidarın eylemlerine karşın toplumsal uzlaşmacılığı sağlama, kişisel hak ve özgürlükleri koruma vb. işlevleriyle yükümlü görülmektedir. Ancak on dokuzuncu yüzyıldan günümüze değin meşruiyet anlayışının geçirdiği bu dönüşüm doğrultusunda özellikle liberal doktrinin savunusunu yapmış olduğu özgürlük ve hak gibi nispi değerler, başta Marksist okul tarafından olmak üzere çeşitli açılardan eleştirilmiş ve hukukun maddi çıkarlar doğrultusunda kullanılan bir tahakküm aracı olduğu görüşü deklare edilmiştir. Bu nedenle bir siyasi iktidarı meşru kılan ve aynı siyasi iktidar ile topluma mensup bireylerin ilişkilerini düzenleyen hukuk, bir yandan özgürlüklerin ve hakların koruyucusu konumunda bulunurken diğer yandan aynı özgürlüklerin ve hakların çeşitli ideolojik araçlar vasıtasıyla toplumu manipüle etmek amacıyla kullanılan bir denetim mekanizması olarak ele alınmakta ve bu yönüyle mevcut fiiliyata dair çelişik bir görünümün ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Çalışmanın esas almış olduğu bu soruna ilişkin olarak Marksist okulun temsilcilerinden Louis Althusser'in DİA kavramı içerisinde ele aldığı hukuk ve ideoloji kavramları soruna ilişkin önemli bir perspektif sunmasına karşın çalışmanın temel iddiası hukukun bir tahakküm aracı olarak ele alınabilmesi noktasında temel sorunun yalnızca maddi olgulara değil aynı zamanda bir egemenlik sorunu olduğuna dair Carl Schmitt'in görüşlerine duyulan ihtiyacı ortaya koyabilmektedir. Bu doğrultuda çalışma gerek Louis Althusser'in gerekse Carl Schmitt'in siyasi iktidar, egemenlik ve liberal hukuk doktrini gibi konulara ilişkin olarak ortaya koydukları kuramların nitelikli bir biçimde tasvir edilebilmesi adına siyasi iktidar ve egemenlik kavramlarının felsefi literatürdeki konumlarını, özgürlük, adalet, hukuk ve siyasi iktidar ilişkisini içererek ele alınan soruna dair her iki düşünür arasındaki teorik ilişkiyi betimlemektedir.
Özet (Çeviri)
With modern political thought, understanding of legitimacy has been transformed to emphasize the reason and the freedom. Due to this transformation, It seems that modern rule of law understanding should have the functions that ensure social compromise and that protect personal rights and freedoms against the actions of political power. However, since 19 th century, with this transformation, the relative values such as freedom and right, which have been defended by the liberal doctrine, have been criticized from various perspectives, mainly by the Marxist school which has claimed that law is a means of domination for the material interests. For this reason, the law which legitimizes a political power and regulates between the same political power and the individuals of the society, is considered as a control mechanism that is used to manipulate the society through various ideological tools, while being the protector of freedoms and rights. In this respect, it leads to a contradiction in current practice. Despite the fact that the concepts of law and ideology for which Louis Althusser, one of the member of the Marxist School, provided a significant perspective about the problem by using the concept of DIA, the main claim of the study is to reveal the need for Carl Schmitt's views that the basic problem is not only a material but also a sovereignty problem, in terms of addressing law as a means of domination. In this direction, the purpose of this study is to examine the positions of the concepts of Political power and sovereignty in philosophical literature in terms of theories of Louis Althusser and Carl Schmidt on the issues of political power, sovereignty and liberal law theory and to describe the theoretical relationship between both thinkers.