Türkiye'deki bilirkişilik sistemine ilişkin bir araştırma: İstanbul ili örneği
A study of the expert witness system in Turkey: An example of Istanbul
  1. Tez No: 709499
  2. Yazar: AYBİKE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBÜKE AYŞE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Delil Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
“Türkiye'deki Bilirkişilik Sistemine İlişkin Bir Araştırma: İstanbul İli Örneği”başlığını taşıyan tez çalışmasının amacı, 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu ve Bilirkişilik Yönetmeliği ile ilgili getirilmiş olan yenilikleri değerlendirmek ve Ceza Muhakemesi Hukuku açısından bilirkişiliği irdelemektir. Bununla birlikte sistemin uygulayıcılarından olan hâkim ve Cumhuriyet savcıları ile anket çalışması yapılarak sistem ile ilgili düşünceleri analiz edilmiştir. Tezin ilk bölümünde; bilirkişilik kavramsal ve tarihsel olarak incelenmiş hukuki niteliğine değinilmiştir. Bilirkişilik ile ilgili temel ilkeler ve bilirkişinin uyması gereken etik kurallar açıklandıktan sonra Bilirkişilik Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle beraber oluşan Bilirkişilik Danışma Kurulu, Daire Başkanlığı ve Bölge Kurullarının yapıları açıklanmıştır. İkinci bölümde; Ceza Muhakemesi Hukuku bağlamında bilirkişiye başvurma ve bilirkişi ataması, bilirkişi sorumluluğu, yükümlülükleri ve yetkileri açıklanmış akabinde bilirkişi reddi, bilirkişilikten çekinme, bilirkişiye ve raporuna itiraz konuları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmanın hipotez ve yöntemleri ile katılımcıların görüşlerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiş olan anket çalışmalarının bulgu ve analizlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis study titled“A study of the Expert Witness System in Turkey: An Example of İstanbul”is to evaluate the novelties introduced by Law No. 6754 of Expert Witness and the Regulation of Expert Witness and is to examine the expert witness in terms of Penal Procedure Law. Furthermore, a survey has been conducted with judges and public prosecutors, who are one of the system practitioners law enforcement personnel, and their opinions on the system have been analyzed. The first part of the thesis treats the legal characteristic of historically and cognitively examined the expert witness. Upon the introduction of the expert witness and related basic principles and ethical rules to be observed by the expert, the structure of the expert the Panel of Experts, Department Chairmanship, and Regional Boards, which form with the entry into force of Expert Witness Law, are explained. The second chapter of the thesis has been started, after the admission, assignment, training, and supervision of the expert have also been discussed. In the second chapter, Regarding Criminal Procedure Law, appeals to the expert and appointment, the liability and authority of the expert, and disclaimer of the expert, and abstention the expert and his report are discussed. In the third chapter, the findings and analyzes of the questionnaires are carried out to evaluate the hypothesis and methods of the research and the views of the participants are included