Eksenel yük uygulanan derin karıştırma kolonlarının farklı yöntemler ile elde edilen taşıma gücü değerlerinin kıyaslanması
Comparison of the bearing capacity values of axial loaded deep mixing columns by different methods
  1. Tez No: 709498
  2. Yazar: HAKAN MURAT SOYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAVEH DEHGHANIAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında zemin iyileştirme yöntemlerinden biri olan derin zemin karıştırma yöntemi ile imal edilen kolonların taşıma gücünü belirlemek amacıyla, sahada yükleme testleri yapılmış veriler değerlendirilmiştir. Bu kapsamda beş farklı proje içindeki toplam 6 adet yapıya ait tam ölçekli yükleme testlerinden elde edilen yük-oturma değerleri, literatüre geçmiş taşıma gücü belirleme yöntemleri ile grafiksel olarak belirlenmiştir. Ardından derin temeller için hesaplanan taşıma gücü hesaplama yöntemleri ile her bir projeye ait kolon taşıma gücü değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca projelere ait geoteknik değerlendirme raporlarında verilen taşıma gücü değerleri ile diğer sonuçlar birbiri ile karşılaştırılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Yükleme deneylerinin sonuçlarının yorumlanmasında sıkça kullanılan üç yöntem kullanılmıştır. Yük artışı ile deformasyonlar arasındaki ilişkiden yola çıkılarak yapılan hesaplamalarda yöntemler arasında uyumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Uşak Yurt Projesi'nin Yurt Binası ve Sosyal tesis projesi için Decourt ve Chin Kondner yöntemlerine göre hesaplanan kolon taşıma gücü değerleri birbirine yakın çıkmıştır. Bu tez çalışmasında analitik olarak hesaplanan ve Geoteknik raporda belirtilen taşıma gücü değerleri de birbirine yakın sonuçlar vermiştir. Bu nedenle Uşak yurt binası ve sosyal tesis projesi için decourt ve chin kondner yönteminin başarılı taşıma gücü değerleri ortaya koyması nedeni ile güvenli olduğu görülmektedir. Ancak Debeer yöntemi ile Uşak Yurt projesi için hesaplanan kolon taşıma gücü değeri diğer değerlere oranla düşük çıkmıştır. Gazi Anadolu Lisesi Eğitim Yerleşkesi Projesi, Elazığ Konut Projesi, Amasya Konut ve Hastane Projeleri için sahada oluşturulan Derin Karıştırma Kolonları (DKK) için yapılan eksenel basınç deneyleri ile grafiksel yöntemlerle elde edilen değerler analitik yöntemlerle hesaplanan değerler ile kıyaslandığında Decourt ve Chin Kondner yöntemlerine göre hesaplanan kolon taşıma gücü değerleri birbirine yakın değerler olarak ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Ancak Debeer yöntemi ile hesaplanan kolon taşıma gücü değeri diğer dört projede olduğu gibi diğerlerinden düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, in order to determine the bearing capacity of the columns manufactured with the deep soil mixing method, which is one of the soil improvement methods, field loading tests were carried out and the data were evaluated. In this context, the load-settlement values obtained from the full-scale loading tests of a total of 6 structures in five different projects were determined graphically using the bearing capacity determination methods in the literature. Then, the bearing capacity calculation methods calculated for deep foundations and the column bearing capacity values of each project were calculated. In addition, the bearing capacity values given in the geotechnical evaluation reports of the projects and other results were compared with each other and the results were interpreted. Three commonly used methods were used to interpret the results of loading experiments. In the calculations based on the relationship between the load increase and the deformations, consistent results have emerged between the methods. Column bearing capacity values calculated according to Decourt and Chin Kondner methods for the Dormitory Building and Social Facility project of the Uşak Dormitory Project are close to each other. In this thesis study, analytically calculated bearing capacity values specified in the Geotechnical report also gave results close to each other. For this reason, it is seen that the decourt and Chin Kondner methods for the Uşak dormitory building and social facility project are safe because they reveal successful carrying capacity values. However, the column bearing capacity value calculated for the Uşak Yurt project with the Debeer method was lower than the other values. The comparison between the values obtained by axial pressure tests made from Deep Mixing Columns (DMC) created in the field for Gazi Anatolian High School Education Campus Project, Elazığ Housing Project, Amasya Housing and Hospital Projects and the values obtained by graphical methods with the values calculated by analytical methods, reveals that the column bearing capacity values calculated according to the Decourt and Chin Kondner methods are close to each other. However, the column bearing capacity value calculated by the Debeer method was lower than the others, as in the other four projects were.