Preparation of a novel electrochemical method for the selective determination of dopamine
Dopaminin seçimli olarak saptanması için yeni bir elektrokimyasal yöntemin hazırlanması
- Tez No: 709544
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Karbon nanotop ve gadolonyum oksit nanoparçacıklar ile yeni bir malzeme hazırlanmıştır. Elde edilen malzeme elektrot kaplama da kullanılmış ve yeni bir modifiye elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan elektrot platform (Gd2O3/CNBs/GCE) dopamin saptanması için kullanılmıştır, Gd2O3/CNBs/GCE sistemi dopamin elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. Sm2O3/CNBs/GCE sistemi, dopamine için 2.0x10-8 M ile 1.0x10-5 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Modifiye elektrot ile 2.4 x10-9 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, yöntemin tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir.
Özet (Çeviri)
A novel material was fabricated using carbon nanoballs and gadolonium oxide nanoparticles. The material was used for coating an electrode and a new modified electrode was obtained. The electrode prepared was used for the detection of dopamine. The Gd2O3/CNBs/GCE system accelerated the electrode reaction of dopamine. The Gd2O3/CNBs/GCE system exhibited a linear relationship between 2.0x10-8 M and 1.0x10-5 M for dopamine. A detection limit of 2.4 x10-9 M was obtained for dopamine at proposed modified electrode. In addition, the analytical parameters of the method such as reproducibility, precision and accuracy were excellent.