2010 sonrası Türk sineması'nda kız kardeşlik olgusu
The phenomenon of sisterhood in Turkish cinema after 2010
  1. Tez No: 709546
  2. Yazar: NERGİS KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Toplumsal olgulardan hareketle anlatı kurabilen sinemanın; topluma ilişkin birçok temsili ve hikâyeyi içeren bir sanat dalı olduğu bilinmektedir. Olguların sinemada yer alması filmler üzerinde sosyolojik ve ideolojik çözümleme yapmayı mümkün kılmaktadır. Buradan hareketle tez çalışmasında, kız kardeşlik olgusu ve sinema arasında ilişki kurulmaktadır. 2010 sonrası Türk Sineması'nda kadınlar arası dayanışma ilişkisi içeren filmlerin artması, söz konusu olgunun tartışılmasına alan açmaktadır. Kız kardeşlik olgusunun işaret ettiği kadın dayanışması, deneyim paylaşma ve bilinç yükseltme gibi kavramların filmlerde görünür olması tez çalışmasına temel oluşturmaktadır. Bu bağlamda 2010 sonrası Türk Sineması'nda kadınlar arası ilişkilerin kız kardeşlik olgusuna dayanarak nasıl kurulduğunu ve temsil edildiğini analiz etmek hedeflenmektedir. Tez çalışması kapsamında incelenmek üzere anaakım sinemadan Kurtuluş: Son Durak (2012), Unutursam Fısılda (2014), Kadın İşi Banka Soygunu (2014); anaakım dışı sinemadan Mustang (2015), Sibel (2018), Kız Kardeşler (2019) filmleri amaca yönelik örneklem yoluyla seçilmiştir. Söz konusu filmler niteliksel içerik analizi tekniğiyle Kathie Sarachild'ın Bilinç Yükseltme Teorisi'ni ve literatür taramasını temel alan kodlama sistemi kullanılarak çözümlenmiştir. Çalışma sürecinde 2010 sonrası anaakım ve anaakım dışı sinemada, kadınlar arası ilişkilerin dayanışma içeren kız kardeşlik biçiminde şekillenmeye başladığı varsayımı temel alınmıştır. Bu doğrultuda anaakım ve anaakım dışı Türk Sineması'nda dayanışmanın genel olarak ortaklık kuran kız kardeşlik ilişkisi bağlamında oluştuğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra farklılıkların birlikteliğini içeren kız kardeşlik temsili de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that cinema, which can establish a narrative based on social facts, is an art form that includes many representations and stories about society. The fact that the phenomenons take place in the cinema makes it possible to make sociological and ideological analyzes on the films. From this point of view, in the thesis, a relationship is established between the sisterhood phenomenon and cinema. After 2010, the increase in the number of films with solidarity between women in Turkish Cinema opens up a space for discussion of this phenomenon. The visibility of concepts such as women's solidarity, sharing experience and consciousness-raising, which the phenomenon of sisterhood indicates, forms the basis of this thesis. In this context, it is aimed to analyze how the relations between women are established and represented on the basis of the sisterhood phenomenon in Turkish Cinema after 2010. Within the scope of this thesis, movies Kurtuluş: Son Durak (2012), Unutursam Fısılda (2014), Kadın İşi Banka Soygunu (2014) from mainstream cinema and Mustang (2015), Sibel (2018), Kız Kardeşler (2019) from non-mainstream cinema were selected through purposeful sampling. The films mentioned were analyzed with the qualitative content analysis technique, using the coding system based on Kathie Sarachild's Consciousness Raising Theory and literature review. In the study process, it was assumed that after 2010, both in mainstream and non-mainstream cinema, relations between women began to take shape in the form of sisterhood, which includes solidarity. In this direction, it has been determined that solidarity in mainstream and non-mainstream Turkish Cinema generally occurs in the context of the sisterhood relationship that reveals the similarities between women and their experiences. In addition, the representation of sisterhood, which includes the unity of differences between women, has also been determined.