Konya il merkezi ilkokul çağı çocuklarda tüberkülin deri testi sonuçları
Tuberculin skin test results in central primary school children of Konya
- Tez No: 70958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
6.ÖZET Bu çalışmada, Konya il merkezindeki ilkokul birinci ve beşinci sınıf öğrencileri incelenerek bölgede aşılama çalışmalarının durumu, aşılı ve aşısız bireylerdeki tüberkülin reaksiyonları ve buna bağlı olarak aşılı çocuklarda doğal enfeksiyonu ayırt etmeyi sağlıyacak tüberkülin reaksiyonunun büyüklüğünün saptanması ile bölgedeki tüberküloz enfeksiyonunun durumunun araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 1995-1996 eğitim yılı başında ilkokul birinci ve beşinci sınıflara devam etmekte olan 1313'ü erkek, 1249' u kız 2652 öğrenci alındı. Öğrencilerden 1374* ü (%53.6) birinci ve 1 188' i (%46.4) beşinci sınıfa devam etmekteydi. Çalışmaya alman öğrencilerden 414' ünün (%16.2) hiç aşılanmadığı ve bunlardan 234' ünün (%56.8) birinci, 180' inin (%53.5) beşinci sınıf öğrencisi olduğu saptandı. Aşılı 2148 öğrenciden 2029' u (%79.2 ) bir kez ve 119' u (%4.6 ) iki kez aşılanmıştı. Bir aşılıların %83' ü birinci sınıf ve %74.8' i beşinci sınıf öğrencisiydi. Beşinci sınıf öğrencilerinden 119' unun (%10.1) iki aşılı olduğu saptandı. Ortalama tüberkülin endurasyonu aşısız öğrencilerde 1.186+ 2.188 mm, bir aşılı öğrencilerde 4.894 ±4.643 mm ve iki aşılılarda 10.890± 4.037 mm olarak bulundu. Ayrıca aşısız 414 kişinin 9' una (%2.2) karşılık, bir aşılı 2029 kişinin 438'i (%21.6), iki aşılı 119 kişinin 85' i (%70.5) 10 mm ve üzeri reaksiyon gösterdiği bulundu. Bir aşılı öğrencilerde doğal enfeksiyonu ayırt edecek tüberkülin reaksiyonu büyüklüğü 14< mm olarak saptandı. Enfeksiyon oranı aşısızlardan 7 yaş grubu öğrencilerde %1.3, 11 yaş grubunda %3.3 olarak bulundu. Bir aşılılarda ise 7 yaş grubu için %3.1, 11 yaş grubu için %5.1 olarak saptandı. Tüm öğrenciler dikkate alındığında enfeksiyon oranının %4.2 olduğu görüldü. Aşısızlarda YER 7 yaş grubunda 0.22 ve 1 1 yaş grubunda 0.31 olarak hesaplandı. Sonuç olarak, çalışmamızda Konya bölgesinde yenidoğan dönemi aşılama çalışmalarının başarılı fakat 7 yaş grubu yeniden aşılama çalışmalarının yetersiz olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda ayrıca BCG uygulamasının tüberkülin reaksiyonunu arttırdığı ve bir aşılılarda tüberkülin pozitiflik sınırının 14< mm olduğu görüldü. Çalışmamız sonucu bölgemiz için elde edilen enfeksiyon oranlan ve YER' nin ülke genelindeki verilerle uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. 36
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY TUBERCULIN SKİN TEST RESULTS İN CENTRAL PRIMARY SCHOOL CHİLDREN OF KONYA In this study, we have aimed, through the examination of class- 1 and class-5 pupils of the elemantary schools in the city of Konya, to demostrate the present state of BCG vaccination activities in the region and the tuberculin reactions exhibited by both vaccinated and non-vaccinated individuals, and being connected with this to define tüberkülin reaction to which we will refer in distinguishing the natural infection cases in children; and finally, to invastigate the current situation of tuberculosis infection cases in the region. Atotal of 2652 pupils, being 1313 boys and 1249 girls, who were in their either 1st or 5th year in the primary school, as of the beginning of 1995-96 academic year, have been included in the survey. 1374 of the pupils (i.e. 53.6%) were at their first year in school, while 1188 (i.e.46.4%) at fifth. Among the examined pupils, the 414 (16.2%) had never been vaccinated, being the 234 (17%) in the first year of schooling, and the 180 (15.2%) in the fifth. From among those 2148 vaccinated pupils, the 2029 (79.2%) had been vaccinated only once, while the 119 (4.6%) twice. Those who were vaccinated once 83% of were in their first year at school and the 74.8% were in the fifth. 119 Pupils of class-5(10.1%) The average tuberculin enduration wasfound tobe 1.186 ±2.188 mm in not- vaccinated pupils; 4.894± 4.043 mm in those vaccinated once and 10.890± 4.037 mm twice- vaccinated ones. İn addition, 9 of not- vaccinated 414 persons (2.2%) were found to exhibit a reaction rate of 10 mm and over, while 438 of 2029 one-time -vaccinated persons (21.6%) and 85 of 1 19 two-time- vaccinated ones (70.5%) doing the same. The greatness of tuberculin reaction to be referred to for distinguishing the natural infection cases among one-time-inoculated pupils was identified to be 14< mm. The infection rate in not-vaccinated pupils was found to be 1.3% in '7' year-age group; 3.3% in '11' age-group. On the other hand, the same rate was obtained as 3.1% and 5.1% respectively among one-time- vaccinated pupils. When all of the pupils taken into account, 37the infection-rate marked 4.2%.The same rate was calculated as 0.22 in '7' age-group and 0.3 1 in the ' 11 ', among not- vaccinated pupils. To conclude with, the activities for vaccinating the new-borns in Konya region was found“Successful”in our studu, but not“satisfactoru”in the works for re - vaccinating the“7”age group, in the meantime. Our studu has also revealed the fact that BCG application has increased tuberwlin reaction, and that, the limit of tuberwlin pozitivitu among one - time inoculatedsyis 14< mm. The infection rates and the YER obtained for our region as the result of our studu have ben defined to be in congruence with the data for overrall country. 38