Acil servis hekimlerinin omuz dislokasyonu ve redüksiyonu hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the knowledge levels of emergency departments on shoulder dislocation and reduction
- Tez No: 709589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AHMET KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
GİRİŞ: Omuz eklemi vücudun en aktif, en hareketli ve en fazla çıkıkla karşılaşılan eklemi olması nedeni ile omuz dislokasyonları, acil servislere sık başvuru tanılarından biridir. Redüksiyon için çoğu zaman acil servislerde ilgili branş konsültasyonu istenmekte olduğu görülmektedir. Çalışmamızda; acil servis hekimlerinin omuz dislokasyonunu tanıma yetenekleri, omuz redüksiyonunu yapıp yapmadıklarını eğer yapıyorlarsa hangi tekniği tercih ettikleri ve omuz dislokasyonunun tedavi süreci hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE YÖNTEM: Çalışmamız Eylül 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında acil servislerde çalışan asistan hekim, uzman hekim ve eğitim görevlilerinin katılması amaçlanan bir anket çalışmasıdır. 4 adet demografik özelliklerle ilgili, 7 adet eğitim durumlarını sorgular ve 7 adet omuz dislokasyonu ve redüksiyonu ile ilgili teorik ve pratik bilgilerini ölçen çoktan seçmeli 18 soruluk anket yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Since the shoulder joint is the most active, mobile and most dislocated joint in the body, shoulder dislocations are one of the most common diagnoses of emergency services. It is seen that the relevant branch consultation is often requested in the emergency reduction services. Our study; It is aimed to determine the ability of emergency physicians to recognize shoulder dislocation, whether they perform shoulder reduction or not, which technique they prefer, and their level of knowledge about the treatment process of shoulder dislocation. MATERIALS AND METHODS: Our study is a survey study aimed at the participation of assistant physicians, specialist physicians, and education staff working in the emergency services between September 2021 and December 2021. A multiple choice 18 the questionnaire survey was directed, measuring 4 demographic characteristics, 7 questioning their educational status, and 7 measuring theoretical and practical knowledge about shoulder dislocation and reduction.