HPV persistansında endoservikal immünitenin rolü
The role of endocervical immunity in HPV persistence
- Tez No: 709671
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ENDER TERZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Allergy and Immunology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Prof.Dr. Tuncer KARPUZOĞLU Organ Nakli Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada Human papillomavirüs (HPV) persistansı gösteren ve HPV klerensi gösteren iki grup arasında sistemik inflamatuar markerlar , periferal kan ve endoservikal doku akım sitometri analizlerinde lenfosit immünfenotiplerinde farklılık olup olmadığı araştırılmak istenmiştir Yöntem: Akdeniz üniversitesi tıp fakültesi, kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran premenopozal ,HPV persistansı gösteren 19 ve HPV klerensi gösteren 22 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalardan eş zamanlı alınan periferal venöz kan ve endoservikal sitobrush örnekleri akım sitometri cihazında immünfenotiplendirme analizine tabi tutulmuş lenfosit yüzdeleri ve fenotipleri karşılaştırılmıştır. Periferal venöz kandan ayrıca sistemik inflamasyon markerları analiz edilmiştir. Bulgular: Periferal venöz kan absolüt lenfosit sayısı HPV peristansı grubunda klerens grubuna göre daha düşük saptanmıştır (1.9 vs 2.5 x103 / µl, p.004). Nötrofil/lenfosit oranı (NLR) persistans grubunda klerens grubuna göre daha yüksek saptanmıştır (2.4 vs1.6, p.024). CD3+CD8+ T lenfosit yüzdesi persistans grubunda klerens grubuna göre daha düşük saptanmıştır (24.5 vs 35.8 %, p .014). Gammadelta T lenfosit (GDT) içindeki CD8+ hücre yüzdesi persistans grubunda klerens grubuna göre daha düşük saptanmıştır ( 22.6 vs 32.2 %, p .021). CD3-GDT yüzdesi klerens grubunda daha yüksek saptanmıştır (3.4 vs 11.5 %, p .013). Endoservikal sitobrush analizinde ise total CD3+T lenfosit, CD3+CD8+ T lenfosit, CD8+GDT, GDT içinde CD4-CD8- oranı, GDT içinde CD8+ oranı persistans grubunda daha düşük çıkmıştır sırasıyla (52 vs 73.6 %, p.004), (9.8 vs 20.2 %, p .013), (7.2 vs 15.1 % , p .030), (51.1 vs 69.6%, p.041), (9 vs 15 %, p.048). CD3+CD4+ Tlenfosit ve CD4+GDT yüzdesi ise persistans grubunda klerens grubuna göre daha yüksek saptanmıştır , sırasıyla (37.6 vs 14.1 %, p.002), (38.6 vs 15.0 %, p .004). Sonuç: HPV persistansında sistemik ve lokal immünitede farklılık vardır. Endoservikal mukozada bu farklılık belirgin olarak CD8+ lenfosit aleyhine, CD4+ lenfositler lehinedir. Endoservikal mukozadaki farklılık esas olarak GDT hücrelerden kaynaklanmaktadır
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate systemic inflammatory markers, peripheral blood and endocervical cytobrush derived immune cells with flow cytometry in Human papillomavirus (HPV) persistent and nonpersistent patient populations. Method: Premenopausal 19 patients with HPV persistence and 22 patients with HPV clearance who applied to Akdeniz University Faculty of Medicine, obstetrics and gynecology outpatient clinic were included in the study. Peripheral venous blood and endocervical cytobrush samples taken simultaneously from these patients were subjected to immunophenotyping analysis with multicolor flow cytometry , and lymphocyte percentages and phenotypes were compared. Systemic inflammation markers were also analyzed from peripheral venous blood. Results: Peripheral venous blood absolute lymphocyte count was found to be lower in the HPV persistence group than in the clearance group (1.9 vs 2.5 x103 / µl, p.004). Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) was higher in the persistence group than in the clearance group. (2.4 vs1.6, p.024). The percentage of CD3+CD8+ T lymphocytes was found to be lower in the persistence group than in the clearance group (24.5 vs 35.8 %, p .014). The percentage of CD8+ cells in Gammadelta T lymphocyte (GDT) was found to be lower in the persistence group than in the clearance group ( 22.6 vs 32.2 %, p .021). The percentage of CD3-GDT was higher in the clearance group (3.4 vs 11.5 %, p .013). In the endocervical cytobrush analysis, total CD3+T lymphocyte, CD3+CD8+ T lymphocyte, CD8+GDT, CD4-CD8- ratio in GDT, CD8+ ratio in GDT were lower in the persistence group. (52 vs 73.6 %, p.004), (9.8 vs 20.2 %, p .013), (7.2 vs 15.1 % , p .030), (51.1 vs 69.6%, p.041), (9 vs 15 %, p.048) respectively. The percentage of CD3+CD4+ T lymphocyte and CD4+GDT was found to be higher in the persistence group than in the clearance group. (37.6 vs 14.1 %, p.002), (38.6 vs 15.0 %, p .004) respectively. Conclusion: There are significant differences in systemic and local immunity in HPV persistence. This difference is clearly against CD8+ lymphocytes and in favor of CD4+ lymphocytes in endocervical mucosa. The difference in endocervical mucosa is mainly due to GDT cells.