İmmunsupresif ilaç kullanımı nedeni ile profilaktik tedavi alan kronik hepatit B hastalarında oral antivirallerin etkinliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the efficiency of oral antivirals in chronic hepatitis B patients WHO receive prophilactic therapy due to immunsuppressive drug use
- Tez No: 709670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: Günümüzde immün sistemi baskılayan ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Hepatit B virüs (HBV) serolojisi pozitif olan hastalarda, immünsupresif tedaviler sonrasında HBV reaktivasyonu ortaya çıkabilmektedir. Güncel kılavuzlarda HBV reaktivasyonu riski taşıyan hastalara profilaktik antiviral tedavi verilmesi önerilmektedir. Bu çalışmada immunsupresif tedavi almaları nedeniyle profilaktik antiviral tedavi başlanmış olan hastalarda tenofovir disoproksil fumarat (TDF), tenofovir alafenamid (TAF) ve entekavirin (ETV) etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Ocak 2017-Eylül 2021 tarihleri arasında NEÜ Meram Tıp Fakültesi Gastroenteroloji kliniğine başvuran, immunsupresif tedavi alan, HBV serolojisinin (+) olması nedeniyle profilaktik antiviral tedavi başlanan 174 hasta çalışmaya alındı ve verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmadaki 174 olgunun 113'ü TDF, 39'u ETV, 22'si TAF tedavisi almıştı. Dokuz hastada (%5,2) HBV reaktivasyonu geliştiği saptandı. Reaktivasyon gelişen olgularda tedavi öncesi HBV DNA ve HBsAg pozitifliği sıklığı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Nowadays, drugs that suppress the immune system are widely used. In patients with positive hepatitis B virus (HBV) serology, HBV reactivation may occur after immunosuppressive treatments. Current guidelines recommend prophylactic antiviral therapy for patients at risk of HBV reactivation. In this study, it was aimed to evaluate the prophylactic efficacy of tenofovir disoproxil fumarate (TDF), tenofovir alafenamide (TAF), and entecavir (ETV) in patients receiving immunosuppressive therapies. Methods: One hundred and seventy four patients who applied to NEU Meram Medical Faculty Gastroenterology clinic, received immunosuppressive therapy and started prophylactic antiviral therapy due to HBV serology (+) were included in the study, and their data were evaluated retrospectively. Results: Of the 174 patients in the study, 113 received TDF, 39 received ETV, and 22 received TAF. HBV reactivation was observed in 9 (5.2%) patients. The rates of HBV DNA and HBsAg positivity before the treatment were significantly higher (p0.05).