Kardiyovasküler hastalıklar ve bazı kardiyovasküler hastalık risk faktörleri ile senil katarakt arasındaki ilişki
- Tez No: 70969
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN OKUDAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Kardiyoloji, Eye Diseases, Cardiology
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 42
Özet
Ocak 1998 - Haziran 1998 tarihleri arasında kliniğimizde muayene edilen 52'si kadın 53'ü erkek toplam 105 senil kataraktlı olgu çalışma kapsamına alındı. Olgular katarakt tiplerine göre üç gruba ayrıldı (kortikal, posterior subkapsüler ve nükleer). Çalışmanın amacı senil kataraktla kardiyovasküler hastalıklar ve bazı kardiyovasküler hastalık risk faktörleri (DM, hipertansiyon, sigara, serum ürik asit, trigliserid, total kolesterol, HDL ve LDL ko lesterol düzeyleri) arasındaki ilişkileri ortaya koymaktı. Tüm olguların % 56.2'sinde DM, % 68.2'sinde hipertansiyon, % 35.2'sinde kardiyovasküler hastalık mevcuttu ve % 44.8'i sigara içmekteydi. Ancak gruplar birbirleriyle kıyaslandığından, kontrol grubunun olmamasından dolayı bu değişkenlerle herhangi bir katarakt tipi arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmadı. Nükleer kataraktı olan kadın olguların serum ürik asit düzeylerinin diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek (rölatif yükseklik) olduğu gözlendi. Kortikal kataraktı olan kadın hastaların da serum HDL kolesterol düzeylerinin diğer gruplara göre anlamlı olarak daha düşük (rölatif düşüklük) olduğu gözlendi. Nükleer kataraktı olan erkek hastaların ise serum LDL kolesterol düzeylerinin diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu gözlendi. Bütün grupların, serum trigliserid düzeylerinin ortalamaları normalin üzerindeydi ve grupların çoğunun total kolesterol düzeylerinin ortalamaları da normalin üzerindeydi, ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Sonuç olarak, birtakım ilişkiler ortaya çıkarıldı. Bu ilişkilerin daha net bir şekilde ortaya konabilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
52 female, 53 male, totally 105 patients with senile cataract who were examined in our outpatient service, between January 1998 and July 1998, were included in this study. According to the cataract type, they are divided into three groups (cortical, posterior subcapsular and nuclear). The purpose of this study was to determine the relationships between senile cataract and cardiovascular diseases and some of its risk factors (DM, hypertension, cigarette smoking, plasma uric acid, triglyceride, total chollesterol, HDL and LDL chollesterol levels). Of all patients, 56.2% had DM, 68.2% had hypertension. 35.2% had cardiovascular diseases and 44.8% of them were smokers. Since, the groups were compared with each other and there was no control group, no significant relationship between these variables and any type of cataract was found. The uric acid level of the female patients with nuclear cataract was significantly higher than that of the other groups (relative height). The HDL chollesterol level of the female patients with cortical cataract was significantly lower than that of the other groups (relative re duction). The LDL chollesterol level of the male patients with nuclear cataract was significantly higher than that of the other groups. The mean of the triglyceride levels of the all groups and the mean of the total chollesterol levels of the most of the groups was over the normal level, but statistically there was no significant difference among the groups. In conclusion, some relationships were determined. To make these relationships more clear, further investigations are needed.