Conflict and communication problems in family-owned businesses in Turkey: Case studies with treatement intervations
Türkiye'deki aile işletmelerinde görülen anlaşmazlık ve iletişim sorunları: Eğitim ve danışmanlık kapsamlı vaka çalışmaları
- Tez No: 709774
- Danışmanlar: PROF. DR. JAMES PAUL EIDSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Phoenix
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, aile üyelerinin aile şirketi dinamiklerinden ve iş süreçlerine müdahale eden herhangi bir sorundan ne kadar haberdar olduklarını tanımlamanın bir yolu olarak Türkiye'deki aile şirketlerini vaka çalışmaları olarak sunmaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise, İstanbul'daki on aile şirketinde, iki düzeydeki danışmanlık ilişkisinin aile şirketi sorunlarının farkındalığı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Ayrıca, karma yöntemli araştırma bulguları, Türk aile işletmeleri ile Batılı aile işletmeleri arasında işletme aile dinamikleri açısından benzerlikler olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler Aile Şirketi, Uyuşmazlık Çözümü, Yoğun Danışmanlık, Yoğun olmayan Danışmanlık, İletişim
Özet (Çeviri)
Abstract: The primary purpose of this study was to present family businesses in Turkey as case studies as a way to describe the extent to which family members were aware of their family business dynamics and of any issues that interfered with their business processes. Also, the secondary purpose was to investigate the impact of two levels of a consultative relationship on awareness of family business problems in ten family businesses in Istanbul, Turkey. Moreover, the combined mixed-method research findings indicated that there were similarities between Turkish family businesses and Western family businesses as far as business family dynamics were concerned. Keywords Family Business, Conflict Resolution, Intensive Consultation, Brief Consultation, Communication