Deneysel intestinal iskemi-reperfüzyon hasarına, iskemi sonunda uygulanan E vitamini, C vitamini, steroid ve mannitolün etkileri
  1. Tez No: 70979
  2. Yazar: FATMA ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN GÜNEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
8.ÖZET intestinal iskemi-reperfüzyon, ilgili barsak segmentinde olduğu kadar sistemik olarak da çeşitli hasarlara yol açabilen bir olaydır. Bu nedenle iskemi tedavisi yanısıra reperfüzyon hasarını önleyici tedavi de yapılmalıdır. Bu çalışmada, acil iskemi olaylarında reperfüzyon hasarına karşı iskemi döneminde uygulanabilecek bir tedavi yöntemi araştırıldı. Her grupta 6 tavşan bulunan 10 grup oluşturuldu. Laparotomi yapılan tavşanlarda 30 cm'lik distal ileum segmentini besleyen mezenter arter buldock pensi ile oklüze edildi. Bir saatlik iskemi ve bir saatlik reperfüzyon uygulandı. Deney grupları sham, iskemi-konlrol, reperfüzyon kontrol, C vitamini (iskeminin son 5 dakikasında, İV, 10 mg/kg dozda), E vitamini (iskeminin son 15 dakikasında, İM, 10 mg/kg dozda), metil prednizolon (iskeminin son 5 dakikasında, İV, 30 mg/kg dozda), mannitol %20 (iskeminin son 5 ve reperfüzyonun ilk 5 dakikası arasında infüzyon şeklinde 3 ml/kg dozda), CEM, CEK ve CEKM gruplarından meydana geldi. CEM, CEK, CEKM gruplarında ilaçlar yukarıdaki şekilde, kombine olarak verildi. İşlem sonunda İ/R'a uğrayan ve komşu barsaktan doku örnekleri alındı. Iskemi-Reperfüzyon hasarı ve kullanılan ilaçların etkileri, histopatolojik ve biyokimyasal olarak şu şekilde değerlendirildi: 1- Villus ve submukoza özellikleri incelendi. 2- Malondialdehid (MDA) ve glutatyonun (GSH) deney dokusundaki gram protein başına miktarının komşu sağlam dokudaki miktarına göre % değişimi hesaplandı.
Özet (Çeviri)
9.SUMMARY Intestinal ischemia-reperfusion (İR) is an event that causes intestinal injury as well as various systemic damages. Therefore, reperfusion injury (Rl) should be treated together with ischemia treatment. In this study, a method of treatment against Rl during ischemia of urgent cases was investigated. The study was performed on 10 groups of rabbits each composed of 6, were used. In laparatomised rabbits, the mesentery artery that perfuses 30 cm segment of distal ileum was occluded with buldock pens. Ischemia was maintained for 1 hour, followed by 1 hour of reperfusion. The study groups were consisted of sham, ischemia-control reperfusion-control, vitamin C (in a dosage of 10 mg/kg, in the last 5 minutes of ischemia, intravenously), vitamin E (in a dosage of 10 mg/kg, in the last 15 minutes of ischemia, inframuscularly), methyl prednisolone (in a dosage of 30 mg/kg, in the last 5 minutes of ischemia, intravenously), mahnitol %20 (in a dosage of 3 ml/kg, during the last 5 minutes of ischemia and tiie first 5 minutes of reperfusion in form of infusion), CEM, CEK and CEKM. In CEM, CEK and CEKM groups the drugs were administered in combined form as mentioned above. After the procedure, tissue samples were taken from the reperfused and normal gut The Rl and the effects of the drugs were investigated both histopathologically and biochemically as follows: 1- The structures of villus and submucosa were examined. 2- Malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels of involved tissues were measured per gram of protein and compared with the same values of intact neighbor tissue as percentage change. As a result, Rl that leads to half of the total injury was found to be prevented by vitamin E partially while by all the otiier drugs totally. All but methyl prednisolone prevented the decrease in GSH level in reperfused tissue (p< 0.05).