Diffüz infiltratif akciğer hastalıkları, amfizem, bronşektazide yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi ve konvansiyonel bilgisayarlı tomografi bulgularının karşılaştırılması
  1. Tez No: 70980
  2. Yazar: MUSTAFA YEŞERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM AÇIKGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada klinik, laboratuvar ve akciğer radyografisi ile diffüz infiltratif akciğer hastalığı amfizem ve bronşektazi tanısı konan veya ön tanısı olan hastalarda YRBT uygulandı. Tüm hastalara önce 10 mm kesit kalınlığında konvansiyonel BT incelemesi gerçekleştirildi. Daha sonra 2 mm kesit kalınlığında, 25 mm kesit aralığında, 1,8 sn'lik tarama süresinde kemik algoritmi kullanılarak YRBT tekniği gerçekleştirildi. İncelemeye alman 71 hastanın 35'i diffüz infiltratif akciğer hastalığı, 26'sı bronşektazi ve 10'u ise amfizem vakasıydı. Çalışmamızda bu hastalıklara ait YRBT bulgularını tanımladık, konvansiyonel BT ve YRBT'nin birbirine katkılarını araştırdık. Çalışmamızda diffüz infiltratif akciğer hastalıklarına ait tanımlanan YRBT bulgularının ancak % 63 u konvansiyonel BT ile izlendi. Amfizemde bu oran % 80, bronşektazide % 76 idi. Çalışmanın tamamı ele alındığında ise kon vansiyonel BT'nin YRBT'de tespit edilen bulguların % 67'sini gösterebildiği görüldü. Aynı zamanda konvansiyonel BT'de de görülebilen bulguların görüntü kalitesi YRBT'de daha yüksekti ve bulguların tanımlaması daha kolay yapıldı.. Sonuç olarak YRBT akciğer parankiminin detaylı gösterimi ile konvansiyonel BT'de elde edilemeyen bulguları sunabilmekte ve bunun sonucunda da yaygın parankimal akciğer hastalıklarının tesbit ve izleniminde oldukça etkin bir yöntem olmaktadır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study HRCT was applied to patients with whom diffuse parenchymal lung disease, emphysema and bronchiectasis were suspected by clinics, laboratory findings and chest x-rays. To all patients conventional CT with 10 mm thick sections was applied. After this HRCT with to 2 mm thick sections, section gap of 25 mm, scanning time of 1.8 sn was applied by using bone algorythm. Of 71 patients, in 35 paitents difffuse parenchmal lung disease, in 26 patients bronchiectasis and in 10 patients emphysema were found. In this study we defined HRCT findigns in these paitents. The superiority of HRCT and conventional CT to each other. İn our study only 63 % percent of diffuse lung diseases which were demonstrated, by HRCT was shown by convetional CT. For emphysema and bronchiectasis the results are as follows, 76 % for bronchiectasis and 80 % for emphysema. As a result conventional CT can demonstrate only 67 % of HRCT findings. And the quality of scanning of HRCT is superior to that of conventional CT and it is easier with HRCT to demonstrate lesions than conventional CT. As a result.HRCT can show lung lesions which can't be shown by conventional CT and we proved the effectivity and reliability of HRCT in lung parenchymal disease diagnosis and obervation. 55