Febril konvülziyon geçiren hastalarda kan parametrelerinin prognostik önemi
Prognostic importance of blood parameters in patients with febril convulsion
- Tez No: 709848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BOZLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Febril konvülziyon 3 ay-5 yaş arasındaki çocuklarda görülen, SSS enfeksiyonu, akut metabolik bir bozukluk, intoksikasyon gibi tanımlanmış bir neden veya öncesinde afebril konvülziyon öyküsü olmadan ateşle birlikte ortaya çıkan nöbetlerdir. Beş yaşından küçük çocukların %2-4'ünde görülür. Başlangıcından itibaren jeneralize olan, 15 dakikadan kısa süren ve 24 saat içinde tekrarlamayan nöbetler basit febril konvülziyon (BFK); fokal başlangıç, 15 dakikadan uzun sürme ya da 24 saat içinde tekrarlama özelliklerinden en az birini taşıyan konvülziyon komplike febril konvülziyon (KFK) olarak tanımlanır. Ayrıca febril konvülziyon geçiren çocukların %30-40'ında febril konvülziyon en az bir kez tekrarlamaktadır. Son yıllarda enfeksiyon belirteçleri kullanılarak febril konvülziyonların sınıflandırılması veya tekrarlamasını öngörme üzerine yapılan çalışmalar artmıştır. Çalışmamızda çocuk acil polikliniğimize febril konvülziyon ve nöbetsiz ateş yakınmasıyla başvuran hastalarda bakılan kan parametrelerindeki enflamatuar markerlarla nöbetin sınıflandırılmasında veya tekrar etmesini öngörmede kullanılabilecek yeni bir parametre saptaması hedeflenmiştir . Bu çalışma betimleyici tipte prospektif olarak 01.06.2017-01.06.2020 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisine başvuran 6 ay-5 yaş arası 963 hasta ile yürütülmüştür. Febril konvülziyon tanısı konulmuş ve nöbetsiz ateş şikayetiyle başvuran hastalar dahil edilme ve dahil edilememe kriterleri göz önünde bulundurularak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada febril konvülziyonlu ve ateşsiz nöbet geçiren hastalarda nöbetlerde hemoglobin, lökosit sayısı, lenfosit sayısı, platelet sayısı, NLR, MPV, PLR, RDW, IG, NRBC, MVPLR ve CRP bakıldı. Aynı zamanda febril konvülziyonlu hastalar basit, komplike febril konvülziyon, ilk ve tekrarlayan febril konvülziyon olarak ayrıldı. Aynı markerlar bu gruplarda da karşılaştırıldı. Çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 25,39±13,88 ay olarak saptandı. Febril konvülziyon ile başvuran bireylerin %48'i kız, %52' si erkek cinsiyetteydi. Febril konvülziyon geçiren hastaların %19,8'inde herhangi bir risk faktörü yokken 6 %80,2'sinde bir veya daha fazla risk faktörü bulunmaktadır. Febril konvülziyon geçiren hastaların %63,3'ünün enfeksiyon kaynağına üst solunum yolu enfeksiyonuydu (ÜSYE). Febril konvülziyon geçiren hastaların %92'sinde basit febril konvülziyon, %8'inde komplike febril konvülziyon saptanmıştır. İlk febril konvülziyon %73'ü iken %27'si tekrarlayan febril konvülziyon geçirenlerdi. Febril konvülziyonlu hastaların toplam beyaz küre sayıları ortalama 12800±6010 saptandı. Nötrofil sayısı ortalama 8340±6010 saptandı. NLR düzeyleri febril konvülziyonlu hastalarda nöbeti olmayan ateşli çocuklara göre daha yüksek saptandı. MPV ve CRP düzeyinde basit ve komplike FK tiplerinde anlamlı bir fark saptanmadı. Komplike febril konvülziyon geçiren hastalarda hemoglobin değeri ortalama 8,9 g/dl saptandı. Düşük hemoglobin değeri istatistiksel olarak anlamlı bulundu. PLR için febril konvülziyon ve nöbetsiz ateşli grup arasında önemli bir fark yoktu. RDW değerleri febril konvülziyonlu hastalarda yüksek saptandı ancak anlamlı değildi. IG% febril konvülziyon ve nöbetsiz ateşli grup arasında önemli bir fark yoktu. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada febril konvülziyon geçiren hastalarda hemoglobin düşüklüğü anlamlı olarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda anemisi olup enfeksiyon odağı gastroenterit olan hastalarda belirgin risk artmıştır. Ancak çalışılan bu parametreler ile febril konvülziyon için sınıflandırma yapılması ve prognozu öngörmek pek mümkün değildi.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsions are seizures(nöbet) that occur with fever in children aged 3 months to 5 years, without a defined cause such as CNS infection, acute metabolic disorder, intoxication, or without a previous history of afebrile convulsions. It occurs in 2-4% of children under 5 years of age. Seizures that are generalized from onset, last less than 15 minutes, and do not recur within 24 hours are simple febrile convulsions (CFC); A convulsion with focal onset, lasting longer than 15 minutes, or recurrence within 24 hours is defined as a complicated febrile convulsion (CFC). In addition, 30-40% of children with febrile seizures recur at least once. In recent years, studies on the classification or prediction of recurrence of febrile convulsions using infection markers have increased. In our study, it was aimed to determine a new parameter that can be used in classifying seizures or predicting recurrence with inflammatory markers in blood parameters in patients who applied to our pediatric emergency outpatient clinic with febrile convulsion and seizure-free fever. This descriptive and prospective study was conducted with 963 patients aged between 6 months and 5 years who applied to Mersin University Faculty of Medicine Pediatric Emergency Service between 01.06.2017 and 01.06.2020. Patients diagnosed with febrile convulsions and presenting with fever without seizures were included in the study considering the inclusion and exclusion criteria. In the study, hemoglobin, leukocyte count, lymphocyte count, platelet count, NLR, MPV, PLR, RDW, IG, NRBC, MVPLR and CRP were evaluated in patients with febrile convulsions and seizures without fever. At the same time, patients with febrile convulsions were divided into simple, complicated febrile convulsions, initial and recurrent febrile convulsions. The same markers were also compared in these groups. In our study, the mean age of the patients was found to be 25.39±13.88 months. Of the individuals presenting with febrile convulsions, 48% were female 8 and 52% were male. While 19.8% of patients with febrile convulsions do not have any risk factors, 80.2% have one or more risk factors.The source of infection in 63.3% of the patients who had febrile convulsions was upper respiratory tract infection. Simple febrile convulsions were found in 92% of patients with febrile convulsions, and complicated febrile convulsions were found in 8% of them. While 73% had a first febrile convulsion, 27% had recurrent febrile convulsions. The mean total white blood cell count of patients with febrile convulsions was 12800±6010. The mean number of neutrophils was 8340±6010. NLR levels were found to be higher in patients with febrile convulsions than in febrile children without seizures. No significant difference was found between simple and complicated FC types in MPV and CRP levels. The mean hemoglobin value was found to be 8.9 g/dl in patients who had complicated febrile convulsions. Low hemoglobin value was found to be statistically significant. For PLR, there was no significant difference between the FK and seizure-free febrile group. RDW values were found to be high in patients with febrile convulsions, but they were not significant. There was no significant difference between the IG% FC and the seizure-free febrile group. In conclusion, in this study, low hemoglobin was evaluated as significant in patients who had febrile convulsions. At the same time, patients with anemia who have gastroenteritis as the focus of infection have a significant increased risk. However, it was not possible to classify and predict the prognosis for febrile convulsions with these studied parameters.