Cimnastik antrenörlerinin iş yaşamında mutluluk, iş yaşam dengesi ve işe adanma ilişkisi
The relationship between happiness in work-life, work-life balance, and work engagement of coaches of gymnastics
  1. Tez No: 709847
  2. Yazar: BANU GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın amacı cimnastik antrenörlerinin iş yaşamında mutluluk, işe adanma, iş yaşam dengesi düzeylerinin belirlenerek, demografik değişkenlere göre karşılaştırılması, aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bu ilişkide iş yaşam dengesinin aracılık rolünün belirlemesi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modelinde yapılan çalışmada veri toplama aracı olarak Schaufeli, Salanova, González-Romá ve Bakker, (2002) tarafından geliştirtirilen“İşe Adanmışlık Ölçeği, Katwyk, Spector ve Kelloway, (2000) tarafından geliştirilen ”İşe İlişkin Duyuşsal İyilik Algısı Ölçeği“ ve Apaydın, (2011) tarafından geliştirilen ”İş-Yaşam Dengesi Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye Cimnastik Federasyonunda antrenör olarak görev yapan 2020 yılı vizeli 388 birey oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde istatistiki yöntem olarak frekans, yüzde dağılımları, ikili gruplar için bağımsız örneklem T-testi, çoklu gruplar için tek yönlü varyans analizleri, ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi ve etkiyi belirlemek için ise Linear Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda cimnastik antrenörlerinin iş yaşamında mutluluk, işe adanmışlık ve iş-yaşam dengesi seviyelerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda; katılımcıların iş-yaşam dengesi ile işe adanmışlık düzeyleri arasında ilişki olmadığı, iş-yaşam dengesi ile iş yaşamında mutluluk düzeyleri arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki olduğu, işe adanmışlık ile iş yaşamında mutluluk düzeyleri arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise iş-yaşamında mutluluğun, işe adanmışlığa etkisinde iş-yaşam dengesinin kısmi aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların iş yaşamında mutluluk düzeyleri demografik değişkenlere göre incelendiğinde; mezun olunan alan, antrenörlük branşı, antrenörlük süresi, şu an görev yapılan kulüpte antrenörlük süresi, gelir, toplam çalışma saati açısından; işe adanmışlık düzeyleri mezun olunan alan, eğitim düzeyi, gelir, toplam çalışma saati açısından; iş yaşam dengesi düzeyleri ise yaş, medeni durum, antrenörlük kademesi, antrenörlük süresi, şu an görev yapılan kulüpte antrenörlük süresi, gelir, toplam çalışma saati açısından anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of happiness in work-life, work engagement and work-life balance of gymnastics coaches, to compare them according to demographic variables and to examine the relationship between them. It also aims to determine the mediating role of work-life balance in this relationship. In the study conducted in carrying out the relational survey model, the“Uwes (UTRECHT Work Engagement Scale)”developed by Schaufeli et al. (2002), the“ The Job-Related Affective Well-Being Scale (JAWS)”developed by Katwyk et al. (2000) and“Work-Life Balance Scale”developed by Apaydın, (2011) were used as data collection tools. The sample group of the study is made up of 388 individuals who work for the Turkish Gymnastics Federation as certified coaches and referees for the year 2020. As a statistical method to assess the study data, frequency, percentage distributions, T-test for the groups of two, one-way analyses of variance for the multiple groups were used; while Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship and Linear Regression Analysis was used to determine the effects. As a result of the research, it has been determined that the levels of happiness in work-life, work engagement and work-life balance of gymnastics coaches in work-life are high. As a result of the correlation analysis, it has been determined that there is no relationship between the work-life balance of the participants and their levels of work engagement; there is a weak positive relationship between the levels of work-life balance and their happiness in working life, and there is a strong positive relationship between the levels of work engagement and happiness in work-life. As for the result of the regression analysis, it has been determined that the work-life balance plays a partial mediating role in the effect of happiness in work-life on work engagement. When examined according to demographic variables, it has been determined that there are significant differences in the participants' levels of happiness in work-life in terms of graduated field of study, coaching branch, coaching experience, the total working period in the current club, income, total working hours; their work engagement levels in terms of graduated field of study, education level, income and total working hours; their work-life balance levels in terms of age, marital status, level in coaching, coaching experience, the total working period in the current club, income, total working hours.