Polikistik over sendromlu hastalarda tiroid otoantikor düzeyleri ve otoimmün tiroidit sıklığı
Thyroid autoantibody levels and autoimmune thyroiditis frequency in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 709932
  2. Yazar: SEMA HEPŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ÇAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tiroid hormon bozukluklarına polikistik over sendromunda (PKOS) sık rastlanmakta olup komplikasyonlar üzerindeki etkileri oldukça önemlidir. Tiroid patolojilerine zemin hazırlayan tiroid otoimmünitesi ve PKOS arasındaki ilişki net olarak ortaya konulamamıştır. Bu çalışmanın amacı; PKOS hastalarında anti-tiroglobulin (anti-TG) ve anti-tiroid peroksidaz (anti-TPO) antikor düzeylerini değerlendirmektir. Çalışmaya Ocak 2014-Nisan 2015 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde PKOS tanısı alan 184 hasta dahil edildi. PKOS tanısı revize edilmiş 2003 Rotterdam kriterlerine göre konuldu. Kontrol grubu yaş uyumlu 106 sağlıklı gönüllüden oluşturuldu. Grupların demografik özellikleri, biyokimyasal parametreleri ile tiroid otoantikorlarını da içeren tiroid fonksiyon testleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Thyroid hormone abnormalities are commonly seen in polycystic ovary syndrome (PCOS) and also have considerable effects on comorbidities. The relationship between PCOS and thyroid autoimmunity, which lays the groundwork for thyroid pathologies, is unclear. This study aims to evaluate anti-thyroglobulin (anti-TG) and anti-thyroid peroxidase (anti-TPO) levels in PCOS. One hundred eighty-four patients who were diagnosed with PCOS in Diskapi Yildirim Beyazit Training and Education Hospital between January 2014 and April 2015 are enrolled in this study. PCOS is defined according to the revised 2003 Rotterdam criteria. The control group included 106 age-matched volunteers. Characteristics, biochemical parameters, and thyroid function, including thyroid autoantibodies of groups, are estimated.