Deneysel yaşlanma modelinde Tunceli dağ sarımsağı (Allium tuncelianum)'nın oksidan-antioksidan kapasite üzerine etkisi
The effect of Tunceli mountain garlic (Allium tuncelianum) on oxidant-antioxidant capacity in experimental aging model
  1. Tez No: 709968
  2. Yazar: PINAR KOCAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yaşlanma, tüm canlılarda görülen, genetik bir temel üzerine kurulu olup, çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan yapısal, işlevsel bir süreçtir. Bu süreçte beden canlılığını yitirir, temel işlevlerini yerine getirme yetisini kaybeder. Çalışmamızın amacı D-galaktoz ile oluşturulan yaşlanma modelinde Tunceli Dağ Sarımsağı'nın serum ve beyin dokusu örneklerinde oksidan ve antioksidan parametreler üzerinde etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada 10 haftalık 32 adet Wistar – albino sıçanlar kullanılmıştır. Grup 1: Kontrol, Grup 2: 250 mg /kg TDS (Tunceli Dağ Sarımsağı), Grup 3: 300 mg/kg/5 gün D-GAL, Grup 4: 300 mg/kg/5 gün D-GAL + 250 mg/kg TDS verildi. 8 haftalık deney süresi sonunda elde edilen serum ve beyin dokusu örneklerinde Malondialdehit (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeyleri ölçüldü. İstatistikler analizler için SPSS programında ANOVA-Tukey, LSD ve Post-Hoc testleri baz alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aging is a structural, functional process that is seen in all living creatures, is based on a genetic basis, and occurs under the influence of environmental factors. In this process, the body loses its vitality and loses its ability to perform its basic functions. The aim of our study is to examine the effect of Tunceli Mountain Garlic on oxidant and antioxidant parameters in serum and brain tissue samples in the aging model induced by D-galactose. In this study, 32 Wistar-albino rats of 10 weeks old were used. Group 1: Control, Group 2: 250 mg /kg TDS (Tunceli Mountain Garlic), Group 3: 300 mg/kg/5 days D-GAL, Group 4: 300 mg/kg/5 days D-GAL + 250 mg/ kg TDS was given. Malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels were measured in serum and brain tissue samples obtained at the end of the 8-week experiment period. ANOVA-Tukey, LSD and Post-Hoc tests were used in SPSS program for statistical analysis.