Çocuk hastalıkları servisine solunum yolu enfeksiyonu ile yatan hastalarda solunum virüs epidemiyolojisi ve klinik özellikleri
Respiratory virus epidemiology and clinical features inpatients admitted to Dokuz Eylul University pediatric service
  1. Tez No: 709967
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN BELET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Akut alt solunum yolu enfeksiyonları (ASYE) dünya çapında önemli morbidite ve mortaliteye neden olur. Bölgesel baskın viral etiyolojilerin anlaşılması, enfeksiyon kontrol uygulamaları açısından ve klinik izlem için önemlidir. Hastanede yatan pediatrik hastalarda ASYE'lerin viral etiyolojisi, epidemiyolojisi ve klinik özelliklerini araştırmayı amaçladık. . Gereç ve Yöntem: Ocak 2016-Mart 2020 tarihleri arasında COVID-19 pandemisi öncesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde ASYE nedeniyle yatırılan ve nazofaringeal sürüntü örneklerinde RT-PCR kullanılarak viral ajan saptanan hastalar retrospektif olarak incelendi. Yoğun bakım ünitesine yatış, >7 gün hospitalizasyon süresi ve ek oksijen tedavisi şiddetli ASYE olarak kabul edildi. Veriler, hastaların demografik özelliklerini, klinik özelliklerini, virüslerin sıklığını ve mevsimselliği açıklamak için analiz edildi. Bulgular: 190'ı (%46) kadın, 192'si (%46,5) 1 yaşın altında olmak üzere toplam 413 hastanede yatan hasta çalışmaya alındı. En sık eşlik eden hastalık prematürite idi(%8.7). Ortalama hastanede kalış süresi 9,5 gün (dağılım 2-50 gün) olarak bulundu. 2 yaşında daha yaygındı. Viral ko-enfeksiyonlar arasında en sık görülen virüsler; rinovirüs, RSV, HBoV ve adenovirüs olmuştur. En sık saptanan viral ko-enfeksiyonlar RSV-rhinovirus(%18,5), rhinovirus-PIV(%9,2), rinovirus-enterovirus(%10,3) idi. Hastaların 44(%10)'ü yoğun bakım, 246(%60)'sı oksijen desteği ve 200(%48)'ü 7 günden fazla yatış ihtiyacı oldu. Hastalığın şiddeti veya yoğun bakım ihtiyacı ile virüsün tipi veya viral ko-enfeksiyonun varlığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Sonuçlar: Çalışmamızda ASYE'si olan hastanede yatan çocuklarda en sık görülen patojenler rinovirüs ve RSV idi. Virüs tipine göre hastalık şiddeti, klinik özellikler arasında ve viral ko-enfeksiyonu olup olmamasına göre hastalık şiddeti ve klinik özellikler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulamadık. Bu bulgular, ASYE'si olan çocuklarda virüslerin dağılımını, epidemiyolojisini ve ilgili klinik özelliklerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute lower respiratory tract infections(ALRTIs) cause considerable morbidity and mortality worldwide.Understanding the local dominant viral etiologies is important to inform infection control practices and clinical management.We aimed to investigate the viral etiology, epidemiology and clinical feautures of ALRTIs in pediatric hospitalized patients. Methods: From January 2016 to March 2020,before the COVID-19 pandemic,patients who were hospitalized for ALRTIs at Dokuz Eylul University Hospital and whose nasopharyngeal swabs were found to have a viral agent using RT-PCR were analyzed retrospectively.ICU admission, duration of stay >7 days, and supplemental oxygen therapy were considered as severe ALRTI.Data were analyzed to explain patients' demographics, clinical features, frequency of viruses, and seasonality. Results: A total of 413 hospitalized patients were enrolled, of which 190(46%) were female and 192(46,5%) were under 1 year old.The most common comorbidity was prematurity( 8.7%). The mean hospital stay was found to be 9.5 day(range 2-50 days). Hospitalization was shorter in patients 2 years old. The most common viruses among viral co-infections are; rhinovirus, RSV, HBoV, and adenovirus.The most frequently detected ones were RSV-rhinovirus(%18.5), rhinovirus-PIV(%9.2), rhinovirus-enterovirus(%10.3).According to the severity of the disease, 44(10%) patients required intensive care, 246(60%) patients required oxygen support, and 200(48%) patients required hospitalization for more than 7 days.No significant correlation was found between the severity of the disease or the need for intensive care and the type of virus or the presence of viral co-infection. Conclusions: In our study,rhinovirus and RSV were the most common pathogens in hospitalized children with ALRIs.We found no statistically significant difference between virus type and disease severity and clinical features, and between disease severity and clinical features between those with and without viral co-infection.These findings help us to better understand the distribution, epidemiology and related clinical features of viruses in children with ALTRs.