HVOF yöntemi ile NiCr-WC-Co esaslı karışım tozların AISI 304l çelik yüzeylerine kaplanması
Coating of NiCr-WC-Co based mixed powders on AISI 304l steel surfaces by HVOF method
  1. Tez No: 709977
  2. Yazar: HAMZA KIŞLALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ YARALI ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, endüstride sıkça tercih edilen AISI 304L paslanmaz çeliğinin yüzey özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunu yapmak için AISI 304L çeliğinin yüzeyi, Oerlikon Metco Diamalloy 2002 (WC, Co, NiCrFeBSiC) ve Diamalloy 4700 (CoNiCrAlY) tozlarının 3 farklı oranda karışımı ile HVOF yöntemi kullanılarak kaplanmış, karışım miktarlarının farklı aşınma ortamlarındaki aşınma özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bu karışımlardan ilki (A) %100 Diamalloy 4700, ikincisi (B) %50 Diamalloy 4700 %50 Diamalloy 2002 ve üçüncüsü (E) ise %75 Diamalloy 4700 %25 Diamalloy 2002 şeklindedir. Kaplama sonrası SEM ve EDS analizleri incelenmiş, sertlik değerleri ölçülmüş ve daha sonra elde edilen numuneler farklı yük ve hızlarda aşınma testine tabi tutulmuştur. Aşınma deneylerinden sonra aşınma oranları ve sürtünme katsayıları incelenmiş, aşınma bölgesine ait SEM görüntüleri ve EDS analizlerinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The article focuses on developing the specifications of the surfaces of AISI 304L stainless steel. In order to achieve this, the surface of AISI 304L steel was plated by using the HVOF method with a mixture of Oerlikon Metco Diamalloy 2002 (WC, Co, NiCrFeBSiC) and Diamalloy 4700 (CoNiCrAlY) powders in 3 different proportions, and the effect of the mixture amounts on wear properties in different wear environments was analyzed. The first of these mixtures was 100% Diamalloy 4700, the second was 50% Diamalloy 4700 50% Diamalloy 2002 and the third was 75% Diamalloy 4700 25% Diamalloy 2002. After coating, SEM and EDS analysis were viewed, the hardness values were measured, and then the samples obtained were subjected to wear tests at different loads and speeds. After the wear tests, the wear rates and the friction coefficients were examined. The SEM images of the wear zone and the results that were obtained from EDS analysis were evaluated.