Ani işitme kaybında başlangıç tedavisi olarak intratimpanik steroid uygulamasının etkinliğinin araştırılması
Analysing the efficacy of intratympanic steroid therapy as first line treatment in sudden hearing loss
  1. Tez No: 709978
  2. Yazar: GÖKHAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. ARİF ŞANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç : İdyopatik ani işitme kaybının(AİK) tedavisinde etkinliği kanıtlanmış tek tedavi seçeneği steroidlerdir. Birçok çalışmada intratimpanik(İT) steroid uygulamasının sisetmik steroidlere göre daha fazla perilenf konsantrasyonu sağladığı ve sistemik steroidlerin yan etkilerini oluşturmadığı gösterilmiştir. Buna bağlı olarak AİK'nda kullanılan İT steroid tedavilerinden iyi sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız idyopatik AİK'lı hastalarda başlangıç tedavisi olarak İT metilprednizolonun etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler : Bu çalışmaya ocak 2007 ile kasım 2009 tarihleri arasında kliniğimize ani işitme kaybı şikayeti ile başvuran ve idyopatik ani işitme kaybı tanısı konan , daha önce tedavi almamış 46 hasta dahil edildi. Tedaviye başlamadan önce her hastaya pur ton odyometri ve konuşmayı ayırt etme skoru (SDS) testi yapıldı. Bu test ile 500,1000,2000 ve 4000 Hz deki değerler alındı ve bu dört frekansın ortalaması alınarak her hastanın saf ses ortalamaları (PTA) hesaplandı. Tüm hastalara 1. ,3. ,5. günde ve 3. işlemden 1 hafta sonra ve son işlemde 4. uygulamadan 1 ay kadar sonra yapıldı. Böylece bu gruptaki her hastaya toplam 5 kez IT metilprednizolon uygulanmış oldu. Her uygulama öncesinde ve son enjeksiyondan 1 ay kadar sonra (tedaviye başlanmasının 10. haftası) PTA ve SDS testi yapıldı. Bulgular : Tedavi öncesi ortalama PTA 80,27 dB iken son kontrolde ortalama değer 47,45 dB olarak ölçülmüştür. Tedavinin bitiminde ortalama PTA değerinde 32,8 dB kadar iyileşme görülmüştür. Tedavi öncesi SDS % 31,52 iken son SDS % 66,96'ya yükselmiştir. Tedavi sonrası ortalama SDS değerinde 35,45 kadar bir iyileşme görülmüştür. PTA'daki SDS'daki bu değişimler anlamlı olarak bulunmuştur.Tedavi öncesi değerlerle tedavi sonrası değerler karşılaştırıldığında 11 hastada (%23,9) tam iyileşme, 24 hastada (% 52,2) parsiyel iyileşme görülürken, 11 hastada(% 23,9) ise iyileşme görülmedi. Sonuç : İT steroid tedavisi AİK'nda başalngıç tedavisi olarak kullanıldığında işitmede önemli bir kazanç elde edilmektedir. Yapılacak olan geniş serileri olan kontrollü çalışmalarla İT steroid tedavisi standardize edildiğinde AİK tedavisinde birinci basamak tedavisi olarak güvenle kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective:Steroids are the only treatment option with proven efficacy in the treatment of idiopathic sudden hearing loss(SHL). It has been shown in many studies that the administration of intratympanic(IT) steroids produces higher perilymph concentrations than systemic steroids and does not cause side effects like systemic steroids do. Successful results were obtained from IT steroid treatments used for sudden hearing loss(SHL). Our aim in this study is to evaluate the efficacy of IT methylprednisolone as the initial form of therapy for idiopathic SHL patients. Materials and Method: Forty-six patients with SHL who attended our clinic between January 2007 and November 2009, had been diagnosed with idiopathic SHL, and who had not been treated previously were included in this study. Each patient was tested for pure tone udiometry and given a speech discrimination score(SDS) before treatment was started. From this test, values of 500, 1000, 2000, and 4000 Hz were taken, and the average of these four frequencies was taken to calculate the püre tone average(PTA) of each patient. Every patient in this group was administered IT methylprednisolone five times in total. Pure tone audiometry and SDS tests were done before each procedure and one month after the final injection (the 10th week after the initial treatment). Results: The mean pretreatment PTA was 80.27 dB, while the mean value for the final control was 47.45 dB. At the end of treatment, the mean PTA improved by 32.8 dB. The pre-treatment SDS was 31.52%, while the final SDS was 66.96%. This change in the SDS in PTA was found to be statistically significant. The rate of recovery from treatment was 76.1% (thirty-five patients). Compared with pretreatment values, eleven patients (23.9%) had complete improvement, twenty-four patients (52.2%) had partial improvement, and eleven patients (23.9%) had no improvement. Conclusion: When IT steroid therapy is used as the initial treatment for SHL , a significant gain in hearing is achieved. When IT steroid therapy is standardized in studies with large series to be performed, it can be safely used as a first-line treatment in the treatment of SHL.