Saf magnezyumun mikro ark oksidasyonda değişen elektrolit bileşiminin ve işlem süresinin kaplamaların yüzey özelliklerine ve aşınma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pure magnesium changing electrolyte composition and processing time on the surface properties and wear resistance of coatings in micro arc oxidation
  1. Tez No: 710009
  2. Yazar: MERVE SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AYDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Mikro Ark Oksidasyon yüzey teknolojisi kullanılarak değişen elektrolit bileşimi ve oksidasyon süresinin saf magnezyum metali ve kaplanmış numunelerin aşınma dayanımı ve yapısal özellikleri üzerinde ortaya çıkardığı etkiler incelenmiştir. Kaplama prosesinin tamamlanmasının ardından kaplanmış numunelerin karakterizasyon çalışmaları, mikro yapı incelemeleri, tabaka sertliği ölçümleri ve aşınma özellikleri ile ilgili ölçümler detaylı olarak gerçekleştirilmiştir. Oksidasyon süresi ve elektrolit içerisinde yer alan Na2SiO3 miktarı değiştirilerek kaplama işlemi yapılmıştır. Buna ek olarak kaplanmış olan numunelere belirli bileşim değerlerinde gümüş ve titanyum ilave edilerek katkılarının kaplama özelliklerinde meydana getirdiği sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, değişen Na2SiO3, AgNO3 elektrolit bileşimleri ve oksidasyon süresi ile birlikte kaplama numunelerinin yüzey ve mekanik özellikleri iyileştirilmiş, artan Na2SiO3 ve AgNO3 miktarı ile birlikte sertlik ve buna bağlı olarak aşınma dayanımı değerlerinde artış gözlemlenmiştir. Artan oksidasyon süresi de kaplama tabakalarının kalınlık değerlerinde artışa sebep olarak numunelerin yüzey pürüzlülüğü değerlerini arttırmış ve daha homojen bir mikro yapı görünümü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of changing electrolyte composition and oxidation time on the wear resistance and structural properties of pure magnesium metal and coated samples using Micro Arc Oxidation surface technology were investigated. After the coating process was completed, the characterization studies, microstructure studies, layer hardness measurements and wear properties of the coated samples were carried out in detail. The coating process was carried out by changing the oxidation time and the amount of Na2SiO3 in the electrolyte. In addition, silver and titanium at certain composition values were added to the coated samples the results of the additives on the coating properties were evaluated. According to the results of the research, the surface and mechanical properties of the coating samples were improved with the changing Na2SiO3, AgNO3 electrolyte compositions and oxidation time, and an increase was observed in the hardness and accordingly wear resistance values with the increasing Na2SiO3 and AgNO3 content. Increasing oxidation time also caused an increase in the thickness values of the coating layers, increasing the surface roughness values of the samples and a more homogeneous microstructure appearance was obtained.