Uluslararası firmaların küyerel stratejileri analizi: Türkiye örneği
Glocal strategy analysis of international business: The case of Turkey
  1. Tez No: 710018
  2. Yazar: EMİNE ŞULE GÖNÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
1980'lerden sonra küreselleşen dünyada artarak devam eden bir yerelleşme olgusu ve anlayışı yerleşmeye başlamıştır. Yerelleşme ve küreselleşme kavramları yıllar geçtikçe sentez haline gelerek küyerelleşme eğilimini meydana getirmiştir. Bu“küresel düşün, yerel hareket et”stratejisinin amacı kültürel unsurların kullanılmasına ve dolayısıyla yerel bir imaj oluşturulmasına dayanmaktadır. Küresel firmaların rekabet ortamında devamlılıklarını artırmak için doğru stratejileri belirleyip uygulaması gerekmektedir. Bu çalışma, küreselleşen dünyada tüketimin artması ile küresel firmaların ürünlerini daha kolay pazarlamak ve hedef kitlelerine yakınlaşabilmesi amacıyla faaliyet gösterdikleri ülkelerin kültürlerine uyum sağlayarak gerçekleştirdikleri küyerel pazarlama stratejilerini incelemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde küreselleşme kavramı, ikinci bölümde küyerelleşme olgusu ve ilgili hususları, üçüncü bölümde ise küresel firmaların dünyada ve Türkiye'de uyguladığı küyerel stratejiler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Küyerel stratejilere örnek oluşturması adına hem yerel hem küresel hizmet sunan firmalar seçilerek, Coca Cola, Starbucks, Kahve Dünyası, McDonald's ve Simit Sarayı'nın küyerel pazarlama uygulamaları analiz edilmiştir. Bu çalışmanın dış pazara açılmak isteyen ve küyerel pazarlama stratejilerini uygulamayı hedefleyen firmalara ve literatüre katkıda bulunması amaçlanmıştır. Araştırma bulguları firmaların faaliyette bulundukları pazarda küyerel pazarlama stratejilerini“nasıl”kullandıklarını ortaya koymakta ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the 1980s, in ever globalizing world as a new trend localization began to widespread. The concepts of localization and globalization have become the synthesis and has become the trend of becoming glocalisation. The aim of this“think globally, act locally”strategy is based on the use of cultural elements and thus creation of local image. Global companies need to determine and implement the right strategies in order to increase their sustainability in the competitive environment. This study examines the glocal marketing strategies of global firms implement by adapting to the cultures of the countries in which they operate in order to market their products more easily and to get closer to their target audiences with the increase in consumption in the globalizing world. In the first part of the study, information on the concept of globalisation, in the second part, information on the concept of glocalisation and in the third part, the glocal strategies applied by global firms in the world and in Turkey are examine comparatively. The glocal marketing practices of Coca Cola, Starbucks, Kahve Dünyası, McDonald's and Simit Sarayı were analyzed by selecting companies that provide both local and global services in order to set an example for glocal strategies. The aim of this study is to contribute to the literature and companies that want to open up to the foreign market and aim to implement glocal marketing strategies. Research findings revealed that companies use glocal marketing strategies“how”in the market in which they operate and provide new suggestions on glocal operations.