Malign plevral efüzyonlarda survivinin diagnostik ve prognostik değeri
Diagnostics and prognostic value of survivin in malign pleural effusion
  1. Tez No: 710060
  2. Yazar: DİDEM GÖRGÜN HATTATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN PINAR YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda survivinin malign–bening plevral efüzyon ayırımında tanısal ve malign plevral efüzyonlu hastalarda prognostik önemini araştırmayı amaçladık. Ekim 2009 ve Temmuz 2010 arasında Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 53 MPE, 18 TP ve 9 KKY olmak üzere toplam 80 plevral efüzyonlu hasta çalışmaya alındı. Tüm vakalardan torasentez ile alınan plevral sıvılar biyokimyasal ve mikrobiyolojik olarak değerlendirildi. Plevral sıvılarda ELISA yöntemi ile survivin ekspresyonu kantitatif olarak değerlendirildi. Çalışmamızda, mezotelyoma ve lenfoma gruplarının sürvisi akciğer veya diğer organ metastazlarına bağlı malign sıvılara göre daha iyi bulunmuştur. Malign sıvının etyolojisi sürvi üzerine anlamlı etkili bulunmuştur. En kötü median sürvi akciğer dışı organ metastazlarına bağlı malign sıvılarda tesbit edilmiştir. MPE grubu içinde adeno alt tipi tanısı almış hastalar göz önüne alındığında, primeri akciğer veya primeri akciğer dışı olan iki grup arasında survi analizinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Survivinin sürvi üzerine tek başına anlamlı etkisi saptanmamıştır. Survivin düzeyleri MPE, TP ve KKY'ye bağlı efüzyonlar arasında karşılaştırıldığında survivin ortalama değeri MPE'de daha yüksek olma eğilimindedir ancak üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Bu sonuç TP ve KKY'ye bağlı efüzyon grubunda az sayıda olgu olmasından kaynaklanabilir. Olgular malign plevral efüzyonlar ve non-malign efüzyonlar olarak iki grupta incelendiğinde survivin düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark elde edilmiştir. Dolayısı ile malign efüzyonda sürvivin ekspresyonu nonmalign efüzyonlara göre anlamlı olarak yüksektir. Çalışmamızda survivin cutoff değeri 7.5 pg/ml alındığında, malign nonmalign ayırımındaki sensitivite %72, spesifite %44 olarak bulundu. Değerlerin bir miktar düşük olmasının nedeni, tümör dışı grubun büyük çoğunluğunu tüberküloz olgularının oluşturması ile ilişkili olabileceği düşünülmüş, böylece tüberküloza bağlı yanlış pozitiflik oranının yüksekliği nedeni ile özellikle tüberkülozun yaygın olduğu ülkemiz gibi ülkelerde tümör nontümör ayırımında yararının düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak tüberkülozun ekarte edildiği durumlarda kullanımı uygun olabilecektir. Bu açıdan KKY dışı grupların da dahil edildiği geniş kontrol grubu içeren yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the diagnostic and prognostic importance of survivin in the differentiation of malignant and benign pleural effusion in patients with malignant pleural effusion. A total of 80 patients with pleural effusion, including 53 MPE, 18 TP and 9 CHF, who applied to Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital between October 2009 and July 2010 were included in the study. Pleural fluids taken from all cases by thoracentesis were evaluated biochemically and microbiologically. The expression of survivin in pleural fluids was evaluated quantitatively by ELISA method. In our study, the survival of the mesothelioma and lymphoma groups was found to be better than the malignant fluids due to lung or other organ metastases. The etiology of malignant fluid was found to have a significant effect on survival. The worst median survival was found in malignant fluids due to extrapulmonary organ metastases. Considering the patients diagnosed with adeno subtype within the MPE group, no statistically significant difference was found in the survival analysis between the two groups with lung primary or non-pulmonary primary. There was no significant effect of survivin on survival alone. When survivin levels were compared between effusions due to MPE, TP, and CHF, the mean value of survivin tended to be higher in MPE, but there was no statistically significant difference between the three groups. This result may be due to the small number of cases in the effusion group due to TP and CHF. When the cases were analyzed in two groups as malignant pleural effusions and non-malignant effusions, a statistically significant difference was found between survivin levels. Therefore, the expression of survival in malignant effusion is significantly higher than in nonmalignant effusions. In our study, when the cutoff value of survivin was taken as 7.5 pg/ml, the sensitivity in the differentiation of malignant non-malignant was 72%, and the specificity was 44%. The reason for the slightly low values ​​was thought to be related to the fact that the majority of the non-tumor group consisted of tuberculosis cases. However, its use may be appropriate in cases where tuberculosis has been ruled out. In this respect, there is a need for new studies with a large control group including non-CHF groups.