Malign plevral efüzyonlarda CEA, CA 19-9, CA 125 ve CA 15-3 düzeyleri
CEA, CA 19-9, CA 125 and CA 15-3 in malignant pleural effusions
  1. Tez No: 71034
  2. Yazar: GÜLDEN PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ZAMANİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
6. ÖZET Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz A.B.D'da 1994-1995 yıllan arasında yatırılarak tetkik edilen 89 plevral efüzyonlu ve 25 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Olgular etyolojik tanılarına göre malign ve benign olarak iki gruba ayrıldı. Toplam 89 olgudan 35'i malign, 54'ü benign gruptaydı. Malign grubun yaş ortalaması 64+10.54 olup 24'ü erkek, 11 'i kadın, benign grubun yaş ortalaması 47.94+15.56 olup 34'ü erkek, 20'si kadındı ve kontrol grubunun yaş ortalaması 45.28±11.71 olup 12'si erkek, 13'ü kadındı. Plevral efüzyonlu hastaların serum ve plevral sıvılarında CEA, CA 19-9, CA 125 ve CA 15-3 değerleri ve plevral sıvı/serum oranları; kontrol grubunda ise bu TB'nin serum değerleri ölçülerek malign kaynaklı efuzyonları saptamakta serum ve plevral sıvı değerleri arasındaki ilişki araştırıldı. Malign olgularda CEA ve CA 15-3'ün serum değerleri benign grup ve kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p0.05). Sonuç olarak malign efuzyonları saptamada CEA, CA 19-9 ve CA 15-3'ün serum değerlerine bakılmadan sadece plevral sıvı değerlerinin yeterli olabileceği sonucuna varıldı. 44
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY CEA, CA 19-9, CA 125 AND CA 15-3 IN MALIGNANT PLEURAL EFFUSIONS This study was performed in consecutive 89 patients with pleural effusions and in 25 healthy individuals chosen as a control group. The patients were separated in two groups according to their aetiologies: malignant pleural effusions and benign pleural effusions. In 35 cases, the cause of pleural effusions was malignancy and in other 54 cases there were benign diseases. The levels of CEA, CA 19-9, CA 125 and CA 15-3 were measured in serum and pleural fluid of all patients and in sera of control group. We also investigated the relationship between serum and pleural fluid CEA, CA 19-9, CA 125 and CA 15-3 concentrations. Mean serum and pleural fluid CEA and CA 15-3 concentrations were higher in malignant pleural effusions than in benign pleural effusions and healthy groups (p0.05). The levels of CA 125 in pleural fluid and serum of patients with malignant and benign effusions were not significant (p>0.05). In conclusion, this study demonstrated that CEA, CA 19-9 and CA 15-3 pleural fluid levels might be useful in differential diagnosis of malignant pleural effusions. 45