Gebe ratlarda sugammadeksin farklı dozlarının koagülasyon üzerine etkisi
The effects of different doses of sugammadex on coagulation in pregnant rats
- Tez No: 710088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA SAYHAN KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sugammadeks ile ilgili yapılan çalışmalarda sugammadeksin koagülasyon testleri üzerine antikoagülan etkisi olduğu neticesine varılmıştır. Sugammadeksin etkisinin artan uygulama dozlarında cevapta doğrusal bir artış gösterdiği bilinmektedir. Bu sebepten dolayı çalışmamızda sugammadeksin artan dozlarının gebelikte pıhtılaşma testleri ve pıhtılaşma faktör seviyeleri üzerine etkisi araştırılması hedeflenmiştir. Materyal ve Metod Etik kurul onayı alındıktan sonra, ağırlıkları 220-410 g. arasında değişen gebeliklerinin son trimesterinde olan toplam 28 adet Winstar albino cinsi rat rastgele 4 gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol grubu (grup K, n=7), sugammadeks 16 mg/kg grubu (grup S16, n=7), sugammadeks 32 mg/kg grubu (grup S32 mg/kg, n=7) ve sugammadeks 96 mg/kg grubu (grup S96, n=7) olarak belirlendi. Tüm gruplara 50 mg/kg ketamin, 10 mg/kg ksilazin intraperitoneal olarak uygulandı. Grup K'ya 1 ml/kg SF uygulandı. Grup S16'ya 16 mg/kg, Grup S32'ye 32 mg/kg ve GrupS96'ya 96 mg/kg dozunda sugammadeks uygulandı. İşlemin 30. dakikasında kan numunleri alındı ve elde edilen plazmada PT(INR), aPTT, fibrinojen, Faktör II, V, VII, VIII, IX, X çalışıldı. İşlem sonrası hayvanlar servikal dislokasyon tekniği ile sakrifiye edildi. Çalışılan değerler, gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular Ratların ağırlık ortalamaları ve yavru sayıları kıyaslandığında gruplar arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. PT, INR, D-Dimer ve Fibrinojen değerleri yönünden gruplar arasında fark olmadığı, fakat 96 mg/kg uygulanan grupta aPTT değerinin diğer gruplara göre anlamlı derecede düşük olduğu bulunmuştur. Faktör-II ve faktör-IX değeri Grup S96 da diğer gruplarla karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksek bulunurken faktör-V ve faktör-VII değerlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Sonuç Sugammadeksin farklı dozlarda uygulamasının gebe ratlarda PT, INR, D-Dimer ve Fibrinojen değerleri üzerine etkisinin olmadığı, ancak maksimum dozun uygulandığı grupta (96mg/kg) Faktör II ve IX düzeylerinin anlamlı yüksek olduğu bununla ilişkili olarak aPTT değeri de anlamlı olarak kısa olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies on sugammadex have concluded that sugammadex has an anticoagulant effect on coagulation tests. It is known that the effect of sugammadex shows a linear increase in response at increasing doses. For this reason, our study aimed to investigate the effect of increasing doses of sugammadex on coagulation tests and clotting factor levels on pregnancy. Materials and Methods After the approval of the ethics committee, their weight is 220-410 gr of 28 Winstar albino rats in the last trimester of their pregnancies which were randomly divided into 4 groups. Groups; control group (group K, n = 7), sugammadex 16 mg / kg group (group S16, n = 7), sugammadex 32 mg / kg group (group S32 mg / kg, n = 7) and sugammadex 96 mg / kg group (group S96, n = 7). All groups were administered 50 mg / kg ketamine and 10 mg / kg xylazine intraperitoneally. Group K was administered 1 ml / kg SF. Sugammadex was administered at a dose of 16 mg / kg to Group S16, 32 mg / kg to Group S32 and 96 mg / kg to Group S96. Blood samples were taken at the 30th minute of the procedure and PT (INR), aPTT, fibrinogen, Factor II, V, VII, VIII, IX, X were studied in the plasma obtained. After the procedure, animals were sacrificed by cervical dislocation technique. The studied values were compared statistically between the groups. Results When the average weight of the rats and the number offsprings were compared, there was no significant difference between the groups. It was found that there was no difference between the groups in terms of PT, INR, D-Dimer and Fibrinogen values, but the aPTT value was significantly lower in the 96 mg / kg group compared to the other groups. Factor-II and factor-IX values were found to be significantly higher in Group S96 compared to other groups, while no significant difference was found between the groups in terms of factor-V and factor-VII values Conclusions It was concluded that the administration of sugammadex in different doses had no effect on PT, INR, D-Dimer and Fibrinogen values on pregnant rats. However, it was concluded that Factor II and IX levels were significantly higher in the group in which the maximum dose was administered (96 mg/kg), and the aPTT value was also significantly shorter in relation to this.