Baş boyun bölgesi kutanöz skuamöz hücreli karsinomlarında tümör tomurcuklanması ve tümöre karşı lenfositik inflamatuar yanıtın değerlendirilmesi, diğer histopatolojik prognostik parametrelerle karşılaştırılması
Evaluation of tumor budding and lymphocytic inflammatory response against tumor in cutaneous squamous cell carcinomas of the head and neck region, comparison with other histopathological prognostic parameters
  1. Tez No: 710095
  2. Yazar: DERYA AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM ŞEYMA YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tümör tomurcuklanmasının (TT) ve tümöre karşı geliştirilen lenfositik yanıtın (TKGLY) mortalite, metastaz ya da hastalıksız sağ kalım gibi prognostik faktörler ile ilişkisi çeşitli çalışmalarda gösterilmiş olmasına rağmen her iki parametrenin baş boyun bölgesi kutanöz skuamöz hücreli karsinomlarındaki(kSHK) prognostik değeri bilinmemektedir. Biz bu çalışmada TT ve TKGLY'nin baş boyun bölgesi kSHK'lerinde tanımlanan prognostik faktörlerle ilişkilerini araştırdık. Çalışmaya 2010-2021 yılları arasında baş boyun bölgesi kSHK tanısı alan hastalar alınmıştır. Hastaların demografik ve histolojik özellikleri kaydedilmiştir. Hastalar TT derecelerine göre 3 gruba, TKGLY paternine göre ise 3 gruba ayrılmıştır. Sonrasında her iki parametrenin demografik ve histolojik parametreler ile olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmaya 187 hasta alınmıştır. 118 hasta derece-1 TT grubunda, 58 hasta derece-2 TT grubunda, 11 hasta derece-3 TT grubunda yer aldı. 105 hasta TKGLY patern-1, 74 hasta TKGLY patern-2 ve 8 hasta TKGLY patern-3 grubunda yer aldı. TT ile yaş, tümör çapı, tümör derinliği, invazyon seviyesi, diferansiasyon derecesi, invazyon paterni, TKGLY, PNİ, LVİ, cerrahi sınırda tümör varlığı ve tümör evresi arasında istatistiksel anlamlılık mevcutken, TKGLY paterninde ise yaş, cinsiyet, invazyon seviyesi, invazyon paterni ve tümör lokasyonunda anlamlılık izlendi. TT ve TKGLY güncel pratiğe yeni sunulan parametrelerdir. Her iki parametre de basit, ucuz ve immünohistokimyasal tetkik gerektirmeden kullanılabilir ve tekrarlanabilirlikleri yüksek olan histolojik faktörlerdir. Baş boyun bölgesi kSHK'lerinde her iki parametre de faydalı bilgiler verebilir. TT, TKGLY'ye göre geleneksel prognostik faktörler ile daha iyi korelasyon göstermektedir ve klinik kullanım için daha ön planda durmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the relationship between tumor budding (TT) and lymphocytic response to tumor (TKGLY) with prognostic factors such as mortality, metastasis or disease-free survival has been shown in various studies, the prognostic value of both parameters in cutaneous squamous cell carcinomas (cSCC) of the head and neck region is unknown. In this study, we investigated the relationship between TT, TKGLY and the prognostic factors defined in head and neck cSCC. The patients who were diagnosed with cSCC in the head and neck region between 2010-2021 were included in the study. Demographic and histological characteristics of the patients were recorded. The patients were divided into 3 groups according to their TT grades and 3 groups according to the TKGLY pattern. Afterwards, the relationship of both parameters with demographic and histological parameters was examined. 187 patients were included in the study. 118 patients were in the grade-1 TT group, 58 patients were in the grade-2 TT group, and 11 patients were in the grade-3 TT group. 105 patients were included in the TKGLY pattern-1, 74 patients in the TKGLY pattern-2, and 8 patients in the TKGLY pattern-3 group. While there is statistical significance between TT and age, tumor diameter, tumor depth, invasion level, degree of differentiation, invasion pattern, TKGLY, PNI, LVI, presence of tumor at surgical margin and tumor stage, in TKGLY pattern; significance was observed in age, gender, invasion level, invasion pattern and tumor location. TT and TKGLY are newly introduced parameters to current practice. Both parameters are simple, inexpensive, can be used without the need for immunohistochemical examination, and are histological factors with high reproducibility. Both parameters can provide useful information in head and neck cSCC. TT correlates better with traditional prognostic factors than TKGLY and is more prominent for clinical use.