Dental implant cerrahisinde uygulanan sert doku ogmentasyon materyallerinin farklı uzmanlık alanlarına göre kullanım sıklığının değerlendirilmesi
Assessment of the frequency of use of hard tissue augmentation materials applied in dental implant surgeryaccording to different speciality
- Tez No: 710124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ CANSIN KARAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Alveolar kemiğe uygulanan ogmentasyon işlemleri; greft ve diğer biyomateryallerle rezorbsiyona uğraşmış alveolar kretin genişliğini veya yüksekliğini artırmak ve alveolar kemikte meydana gelen defektlerin tamiri için yapılan prosedürleri kapsar. Meydana gelen rezorpsiyonlar implantların uygun ve doğru pozisyonda konumlandırılmasına engel olmaktadır. Bu nedenden dolayı alveolar kret ogmentasyonu için uygulanan teknikler, uygun protetik rehabilitasyon için ilk şart olmaktadır. Çalışmamızın amacı implant yerleşimi sırasında veya öncesinde ogmentasyon prosedürlerini en sık uygulayan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ve Periodontoloji uzmanlarının tercih ettikleri biyomateryallerin kullanım sıklığını değerlendiren bir anket çalışması oluşturmaktır. Çalışmamızda istatiksel analizler sonucunda toplamda 180 uzmanın yer aldığı 16 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Anket sonuçlarına göre uzman hekimler sinüs lift işlemlerinde en çok ksenogreft, rezorbe olan membran kullanmaktadır. Yatay ogmentasyon prosedürlerinde sıklıkla kombine greft materyalleri ile rezorbe olmayan membranları; dikey ogmentasyonda yine aynı şekilde kombine greftlerle birlikte rezorbe olmayan membranları tercih etmektedirler. Ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanları; Periodontoloji uzmanlarına göre daha sık implant uygulamaktadırlar. Periodontoloji uzmanlarının bariyer membran olarak trombositten zengin fibrin kullanım sıklığı daha fazladır. Periodontoloji uzmanları ayrıca ogmentasyon prosedürlerini daha sık uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Augmentation procedures applied to the alveolar bone; includes procedures to increase the width or height of the alveolar crest resorbed with grafts and other biomaterials, and to repair defects in the alveolar bone. The resorptions that occur prevent the implants from being positioned in the appropriate and correct position. For this reason, techniques applied for alveolar ridge augmentation are the first condition for appropriate prosthetic rehabilitation. The aim of our study is to create a questionnaire that evaluates the frequency of use of the biomaterials preferred by the Oral and Maxillofacial Surgery and Periodontology specialists who apply the augmentation procedures most frequently before or during implant placement. As a result of the statistical analyzes in our study, a 16-question questionnaire was prepared with 180 experts in total. According to the survey results, specialists mostly use xenograft and resorbed membrane in sinus lift procedures. They prefere in horizontal augmentation procedures, often combined graft materials and non-resorbable membranes; and also non-resorbable membranes with combined grafts in vertical augmentation. Oral and maxillofacial surgeons apply implants more frequently than periodontologists.Periodontology specialists also use platelet-rich fibrin as a barrier membrane more frequently. Periodontologists are also performing augmentation procedures more frequently.