Acil serviste COVID-19 pnömonisi ön tanısı ile toraks BT görüntülemesi yapılan hastalarda acil tıp hekiminin radyolojik yorumunun tanısal değeri
The diagnostic value of emergency medicine physicians radiological interpretation in patients who had thoracic CT imaging with the prediagnosise of COVID-19 pneumonia at emergency department
  1. Tez No: 710125
  2. Yazar: DOĞANCAN KOZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FIRAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Covid-19 pandemisi sürecinde hastaların ilk başvurdukları sağlık birimleri içinde Acil Servisler büyük yer tutmaktadır. Acil Servis hekimleri tanı ve tedavi ve yönetimde genellikle karar verici hekimlerdir. Bu çalışmanın amacı Acil tıp hekiminin yorumunun tanısal değerliliği araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil servise 30.03.2020 ile 30.12.2020 tarihleri arasında başvuran ve Covid-19 pnömonisi ön tanısı ile Toraks BT görüntülemesi yapılan 2045 hasta BT'si retrospektif olarak hastane bilgi yönetim sisteminden alınarak Acil Tıp hekimlerince değerlendirildi ve radyoloji değerlendirmesi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Tüm hasta grubunda Acil Tıp Hekimlerinin Covid-19 pnömonisi ile uyumlu bulguları tespit etmede %66 duyarlılık, %92 özgüllük oranlarına sahip olduğu, Covid-19 RT-PCR (+) hasta grubunda ise %96 duyarlılık, %82 özgüllük oranlarına sahip olduğu görüldü. Sonuç: Acil Tıp hekimleri Covid-19 (+) hastalarda Covid-19 pnömonisini yüksek tanısal değerlilikle saptayabilmiş ve uyumlu olmayan bulguları da dışlayabilmiştir. Çalışmaya alınan tüm hasta grubuna baktığımızda Covid-19 pnömonisi tanısından daha çok Covid-19 pnömonisini dışlamışlardır. Acil Tıp Hekimlerinin Toraks BT yorumunun yüksek değerliliğe sahip olması; temaslı takibi, karantina önlemleri, hasta ve salgın yönetimi açısından karar verme sürecinde önemli katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the Covid-19 pandemic process, Emergency departments occupy a large place within the health units where patients first apply. Emergency Department physicians are usually the decision-making physicians in diagnosis, treatment and management. The aim of this study is to investigate the diagnostic value of thoracic tomography interpretation of emergency medicine physician. Materials and Method: 2045 CT scans of patients admitted to the emergency department of Akdeniz University Hospital between 30.03.2020 and 30.12.2020 who were pre-diagnosed with Covid-19 pneumonia and underwent Thoracic CT imaging were retrospectively evaluated. The images taken from the hospital information management system were evaluated by Emergency Medicine physicians and compared with the evaluation made by radiology specialists. Results: In the entire patient group, Emergency Medicine Physicians had 66% sensitivity and 92% specificity rates in detecting signs compatible with Covid-19 pneumonia, while in the Covid-19 RT-PCR (+) patient group, they had 96% sensitivity and 82% specificity rates. Conclusion: Emergency Medicine physicians have been able to detect Covid-19 pneumonia with high diagnostic value in Covid-19 (+) patients and have also been able to exclude incompatible findings. When we evaluated the entire group of patients included in the study, emergency medicine physicians excluded Covid-19 pneumonia more than diagnosed Covid-19 pneumonia. The fact that Thoracic CT interpretation of Emergency Medicine Physicians has a high value; It makes an important contribution to decision-making mechanisms in contact tracing, quarantine measures, patient and epidemic management.