Buying hearts and minds: modeling popular support during an insurgency via a sequential vote-buying game
Terörle mücadelede halk desteğinin sağlanmasının sıralı oy satınalma oyunu ile modellenmesi
- Tez No: 710149
- Danışmanlar: DR. MICHAEL ATKINSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Naval Postgraduate School
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Halk desteğinin sağlanması terörle mücadelede kritik bir öneme sahiptir. Güvenlik güçlerinin, teröristleri etkin bir şekilde tespit edip ektisiz hale getirebilmesi için halktan terör örgütlerinin faaliyetleri konusunda istihbarat toplaması gerekir. Bu tezde politik bilimler literatürde kullanılan oy satınalma modellerini terörle mücadelede halk desteğinin sağlanması konusuna uyarlıyoruz. Modelimiz, devletin ve teröristlerin kişilere bir takım teşvikler önererek desteğini kazanmaya çalıştığı iki oyunculu sıralı bir oyun ön görmektedir. Bu teşvikler parasal ödüller olabildiği gibi halkın bir takım ihtiyaçlarının (sağlık ve eğitim hizmetleri gibi) daha etkin bir şekilde karşılanması şeklinde de olabilir. Modelde, kolluk kuvvetlerini destekleyen kişiler teröristlerin faaliyetleri konusunda sahip oldukları istihbarat bilgileri paylaşmaktadır. Çalışmamızda, söz konusu oyun modeli için eniyi teşvik dağıtımını ve bunun neticesinde elde edilecek desteğin seviyesini karakterize ediyoruz. Bu temel modelimizi, teröristlerin şiddet ve korkutmayı halk desteğinin engellenmesi için bir yöntem olarak kullanabildiği durumlar için de genelliyoruz. Sayısal analizlerimiz, söz konusu şiddet ve korkutma araçlarının bazı durumlarda teröristler için etkili olabildiğini, bazı durumlarda da tam tersi bir etki yaratabileceğini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
The population plays a crucial role in the outcome of an insurgency. The government needs intelligence from the population to effectively target and defeat the insurgents. In this thesis, we adapt a vote-buying model from political science to the insurgency context to analyze the level of intelligence the population will provide to the government. The model is a two-player sequential game in which both the government and insurgents can“pay”individuals for their support. These payments can take the form of direct bribes or the provision of benefits, such as building schools and roads. In the model, an individual supports the government by providing it with intelligence. We specify the optimal payment strategy for the insurgents and the government and determine how much support the government will receive. In an extension to the base model we allow the insurgents to use coercion as a means to deter individuals from supporting the government. Our analysis illustrates that coercion can be an effective tool for the insurgents in some situations but may backfire in others.