Mersin ili Erdemli ilçesinde gıda güvenliği ve fonksiyonel gıda hakkında tüketici bilgi ve bilinç düzeyi
Consumer information and consciousness level about food safety and functional food in Mersin province Erdemli district
  1. Tez No: 507164
  2. Yazar: BİNNUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İKİKAT TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde bilinçli toplumlar sağlıklı yaşama konusunda günlük beslenmelerine, yaşam şekillerine daha fazla önem vermeye ve özen göstermeye başlamışlardır. Bilinçli tüketiciler sadece güvenli gıda değil aynı zamanda sağlık açısından vücudun temel besin ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşama ulaşmada etkinlik gösteren gıdaları tüketmek istemektedirler. Bu araştırmanın temel amacı Mersin ili Erdemli ilçesinde tüketicilerin gıda güvenliği ve fonksiyonel gıda farkındalığını etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. 2017 yılında Mersin ili Erdemli ilçesinde 385 tüketici ile anket yapılarak araştırmanın birincil verileri elde edilmiştir. Gıda güvenliği ve fonksiyonel gıda farkındalığını etkileyen faktörlerin analiz edilmesi amacıyla Binomial Probit modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin %56.4'ü gıda güvenliğinin, %16.2'si ise fonksiyonel gıdanın farkındadır. Uygulanan Binamial Probit modeline göre gıda güvenliği farkındalığı ile medeni durum, ailedeki birey sayısı ve tansiyon hastası olma arasında negatif bir ilişki olduğu yaş, sağlıklı yaşamaya önem düzeyi, reflü, eğitim, gelir, spor yapma, güvenli gıdaya, iyi tarım uygulamaları ile üretilen ürünlere ve organik ürünlere ulaşma, gıda güvenliği kalite standartlarını kontrol etme durumları arasında ise pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca fonksiyonel gıda farkındalığı ile tüketicilerin cinsiyet, medeni durum arasında negatif; eğitim, gelir düzeyi, kalp hastası olma durumu, gıda satın alırken enerji besin öğelerine dikkat etme durumu ve alışveriş listesi hazırlama arasında pozitif yönlü bir tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, conscious societies have begun to pay more attention to daily life and healthy lifestyles. Conscious consumers want to consume not only safe food but also healthy foods that are more effective in achieving a healthier and better quality of life than meeting the basic nutritional needs of the body. The main purpose of this study is to determine the factors affecting consumers' food safety and functional food awareness in the Erdemli province of Mersin province. In 2017 385 consumers were surveyed in the Erdemli district of Mersin province and the primary data of the research was obtained. The Binomial Probit model was used to analyze the factors affecting food safety and functional food awareness. According to the research results, 56.4% of the consumers are aware of food safety and 16.2% of them are aware of functional food. According to the applied Binamial Probit model, there is a negative relationship between food safety awareness and marital status, the number of individuals in the family and blood pressure patients, the level of importance to health, reflux, education, income, sports, safe food, products produced with good agricultural practices reaching organic products, and controlling food safety quality standards. It is also negative between consumers' gender and marital status, with functional food awareness; education, income level, presence of heart disease, attention to energy nutritional items when buying food, and shopping list preparation.